Koniec dotacji na kotły węglowe. Ostatni dzwonek

Niebawem koniec dotacji na kotły węglowe. W ramach programu Czyste Powietrze nie będzie można już pobierać pieniędzy na modernizację źródła ciepła w postaci instalowania kotłów na węgiel. Wielu Polaków będzie rozczarowanych.

Piec na węgiel, kotłownia, kocioł
Piec na węgiel, kotłownia, kocioł
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michal Fludra/NurPhoto

Program Czyste Powietrze cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory złożono już ponad 365 tysięcy wniosków, a podpisano już ponad 286 tysięcy umów. Łączna suma środków, które zostały już wypłacone beneficjentom programu to prawie 2,2 miliarda złotych, a umowy opiewają na kwotę ponad 4,7 miliarda złotych.

Sporą pulę z tego pieniężnego tortu uszczknęły kotły węglowe. Według danych dostępnych na stronie programu Czyste Powietrze na ten rodzaj ogrzewania przypadło aż 16,26 procent wszystkich wniosków. Niedługo liczba ta przestanie już rosnąć. Czyste Powietrze nie będzie już przekazywać środków na kotły węglowe.

Od 1 stycznia 2022 roku dotacje z programu Czyste Powietrze nie będą obejmować kotłów węglowych. Warunkiem uzyskania środków na tego typu źródło ciepło jest złożenie odpowiednich dokumentów do 31 grudnia 2021 oraz posiadanie faktury na zakup i montaż kotła (również z najpóźniejszą datą 31 grudnia 2021).

Od przyszłego roku chętni do skorzystania z programu Czyste Powietrze będą musieli wybierać między innymi rodzajami ogrzewania. Chodzi tu na przykład o kotły na pellet, kotły gazowe i pompy ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (68)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.