Każdy musi to mieć w domu. Poczta Polska przypomina o obowiązku
07.04.2023 10:53, aktual.: 07.04.2023 11:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skrzynka pocztowa nie jest tylko dodatkiem do domu czy mieszkania. To element, którego obowiązkowy i poprawny montaż określają stosowne przepisy.
Skrzynka pocztowa to duże ułatwienie nie tylko dla odbiorców korespondencji, ale również dla operatorów pocztowych. Mimo tego nie wszyscy decydują się na montaż. W minionym tygodniu Poczta Polska wystosowała komunikat prasowy z przypomnieniem o obowiązku, z dopełnieniem którego niektórzy Polacy wciąż mają problemy.
Czy skrzynka pocztowa jest obowiązkowa?
Ustawa "Prawo pocztowe" nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości. Właściciele lub współwłaściciele gruntów, na których znajduje się budynek mieszkalny muszą zadbać o skrzynkę pocztową. Co ważne, musi zostać ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.
Gdzie umieścić skrzynkę pocztową?
W nieco lepszej sytuacji są osoby zamieszkujące budynki wielorodzinne. Tutaj przepisy zakładają umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie lokali. Najczęściej zajmują się tym zarządcy nieruchomości (np. spółdzielnie mieszkaniowe).
W przypadku posiadania domu jednorodzinnego sytuacja wygląda inaczej. O skrzynkę pocztową należy zadbać samodzielnie. Chodzież pierwszą myślą może być umieszczenie jej przy drzwiach, nie zawsze będzie to odpowiedni wybór. Także w tym przypadku trzeba znaleźć ogólnie dostępną część nieruchomości. Jeśli dom znajduje się na ogrodzonej działce właściwe będzie zamocowanie skrzynki na ogrodzeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poprawny montaż skrzynki pocztowej w domu
Należy kierować się zasadą, że listonosz nie może mieć problemu z dostępem do skrzynki pocztowej nawet podczas nieobecność mieszkańców. Przepisy rozumieją dostęp jako otwór wrzutowy.
To sprawia, że zgodne z prawem jest stosowanie tzw. skrzynek przelotowych. Ich kontrakcja wyróżnia się tym, że otwór wrzutowy znajduje się na zewnątrz ogrodzenia, a do części z zamkiem (do wyjmowania korespondencji) dostęp uzyskuje się z drugiej strony (od wewnątrz działki).
Skrzynka pocztowa powinna być zamocowana na odpowiedniej wysokości. To minimalnie 70 cm od podłoża do dolnej krawędzi i maksymalnie 160 cm od podłoża do górnej krawędzi.
Specyfikacja techniczna skrzynki pocztowej
Poza tym skrzynka pocztowa musi mieć odpowiedni rozmiar. Według przepisów chodzi o gabaryty pozwalające zmieścić w niej przesyłki w kopertach o wymiarach 229 mm x 324 mm.
Konstrukcja skrzynki powinna być wykonana z trwałych materiałów i w odpowiedni sposób. Musi zapewniać ochronę korespondencji przed kradzieżą, a także szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
Kara za brak skrzynki pocztowej
Poczta Polska nie prowadzi zakrojonej na szeroką skalę akcji mającej na celu karanie osób niedopełniających omawianego obowiązku. Dobrze jednak wiedzieć, że przepisy pozwalają na wyciąganie konsekwencji za brak skrzynki pocztowej.
Chodzi o art. 127 Ustawy "Prawo pocztowe". Zawarto w nim zapis mówiący o tym, że karze pieniężnej podlega osoba, która nie realizuje obowiązku umieszczenia skrzynki pocztowej albo umieszcza skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów.
Wysokość potencjalnej kary pieniężnej może mieścić się w przedziale od 50 zł do aż 10 tys. zł. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezes UKE, który każdorazowo powinien brać pod uwagę stopień szkodliwości czynu. Gdy jest on znikomy lub gdy zaprzestano naruszania prawa Prezes UKE może odstąpić od nałożenia grzywny.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii