Trwają kontrole abonamentu RTV. Trzeba liczyć się z karami

Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają czy Polacy objęci obowiązkiem opłacania abonamentu RTV uiszczają należne opłaty. W przypadku stwierdzonych braków kontrolerzy mogą nakładać kary.

Trwają kontrole abonamentu RTV.
Trwają kontrole abonamentu RTV.
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak

28.02.2023 11:06

W ostatnich miesiącach w mediach pojawiło się wiele informacji dotyczących wzmożonych wysiłków Poczty Polskiej mających na celu zwiększenie wpływów z opłat abonamentowych od posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jak informuje portal wirtualnemedia, w całej Polsce rozpoczęły się kontrole. Uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej mogą zapukać do dowolnego domu lub mieszkania.

Pracownicy Poczty Polskiej kontrolują Polaków

Każdy kupowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien zostać zarejestrowany. Właśnie to jest podstawą do opłat abonamentowych. Zachęcając do tego jak najwięcej osób, Poczta Polska również w tym roku przygotowała rabat dla decydujących się na opłatę za cały rok z góry. Osoby, które to zrobiły nie muszą się niczego obawiać. Uchylający się od opłat powinni mieć świadomość, że mogą odwiedzić ich uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej.

Przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać stosowne upoważnienie, a także legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego nawet dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna natomiast umożliwić przeprowadzenie stosownych czynności, a nie chcąc wpuszczać kontrolerów do domu lub mieszkania okazać dokumenty potwierdzające rejestrację odbiorników i uiszczenie opłat abonamentowych. To jednak rekomendacja, a nie obowiązek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy trzeba wpuścić kontrolera Poczty Polskiej?

Poczta Polska na swoje stronie internetowej nieprzypadkowo posługuje się określeniem "powinna", ponieważ żadna kontrolowana osoba nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolerów do środka czy okazywania im dokumentacji. Nie mogą zostać nałożone za to żadne kary.

Poczta Polska ma jednak prawo wyciągać konsekwencje wobec osób, które pozwoliły na kontrolę, a w jej trakcie okazało się, że posiadają urządzenia podgalające opłatom abonamentowym. Stwierdzone braki w płatnościach mogą wiązać się z wydaniem decyzji administracyjnej. Chodzi o karę finansową w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika oraz nakaz rejestracji odbiornika.

Czy każdy musi płacić abonament?

Obowiązek opłacania abonamentu RTV nie dotyczy wszystkich Polaków. Przepisy wyłączają z niego określone grupy osób, łącznie to ponad 3,5 mln posiadaczy oborników radiowych i telewizyjnych. O tym, kto może liczyć na zwolnienie z opłacania abonamentu RTV pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.