Klasy energetyczne AGD. Jak wybrać najbardziej ekologiczny sprzęt?
Kiedy planujesz wymianę sprzętu AGD, warto zwrócić uwagę na jego zużycie energii. Nowe klasy energetyczne, które wprowadzono w 2021 roku, ułatwiają zrozumienie tego aspektu. Jak odczytywać te klasy? Oto krótki przewodnik.
Od 1 marca 2021 roku wszelkie urządzenia AGD, a także telewizory posiadają nowoczesne oznaczenia, które odzwierciedlają ich klasę energetyczną. Zmiana polega na usunięciu plusów, które wcześniej były częścią skali. Teraz oznaczenia są bardziej przejrzyste, co stawia przed producentami wyzwanie w postaci konieczności tworzenia bardziej energooszczędnych produktów. Która z klas energetycznych jest obecnie najlepsza?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?
Co oznaczają klasy energetyczne?
Klasa energetyczna to prościej mówiąc, miara efektywności energetycznej danego urządzenia, zależna od jego zużycia energii. Klasyfikacja ta zgodna jest ze standardami unijnymi. Wydajność energetyczna rośnie wraz z klasą – im wyższa klasa, tym bardziej oszczędne urządzenie.
Nie wszystkie urządzenia elektroniczne są poddane takiej klasyfikacji. Obejmuje ona głównie sprzęty AGD takie jak lodówki, pralki, piekarniki, żarówki czy telewizory. Dlaczego warto inwestować w sprzęt o wysokiej klasie energetycznej? Choć początkowa cena zakupu jest wyższa, niskie zużycie energii skutkuje mniejszymi rachunkami za prąd w dłuższej perspektywie, co sprawia, że taki zakup jest opłacalny.
Poprawne czytanie klas energetycznych
Nowe oznaczenia ułatwiają konsumentom podejmowanie decyzji zakupowych. Poprzednie klasy energetyczne z plusami były często mylące. Nowa skala, obejmująca poziomy od A do G, wyraźnie wskazuje, do jakiej grupy należy dane urządzenie. Co oznaczają klasy od A do G?
- Klasa A – oznaczana ciemnozielonym kolorem, wskazuje na maksymalną energooszczędność. Jest to tzw. "sprzęt przyszłości" i przewyższa dawną klasę A+++.
- Klasa B – również ekologiczna, choć rzadko spotykana, zarezerwowana dla modeli przewyższających obecne standardy energooszczędności. Jej oznaczenie to ciemnozielony kolor.
- Klasa C – najczęściej spotykana, oferuje energooszczędność odpowiadającą dawnej klasie A+, oznaczana jasnozielonym kolorem.
- Klasa D – żółty kolor oznaczenia wskazuje na nieco wyższe zużycie energii niż klasa C, lecz nadal jest to rozsądny wybór pod kątem rachunków.
- Klasa E – z jasnopomarańczowym oznaczeniem, odpowiada staremu systemowi B. Choć mniej energooszczędna niż D, nadal pobiera stosunkowo mało energii.
- Klasy F i G – oznaczone kolorem pomarańczowym i czerwonym, wskazują na największe zużycie energii. Takie sprzęty są coraz rzadsze na rynku AGD i należy ich unikać przy zakupie.