Klej do elektroniki, który rozłączy się na życzenie. Koniec problemu elektrośmieci

Demontaż starej, niedziałającej czy po prostu niepotrzebnej elektroniki nie należy do prostych zadań. Oddzielanie płytek obwodu drukowanego od plastikowych czy drewnianych elementów urządzeń elektrycznych to odwieczny problem. Naukowcy znaleźli jednak rozwiązanie.

Elektrośmieci to ogromny problem dla wysypisk śmieci
Elektrośmieci to ogromny problem dla wysypisk śmieci
Źródło zdjęć: © PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Arkadiusz Stando

Naukowcy z University of Sussex, University of Reading i firmy Stanelco RF Technologies opracowali klej, który zrywa połączenie między dwoma strukturami przy pomocy zmiany pola magnetycznego. Dzięki temu rozwiązaniu, skala problemu elektro-śmieci będzie znacznie mniejsza.

Urządzenie stworzone przy pomocy tego kleju wystarczy wrzucić do maszyny, która emituje zmienne pole magnetyczne, które oscyluje z określoną częstotliwością. Ekspozycja kleju na to pole powoduje, że cząsteczki tlenku żelaza zawartego w kleju nagrzewają się, topiąc go, dzięki czemu elementy można łatwo rozdzielić.

Obecnie jedynym sposobem na rozdzielenie odpadów elektronicznych jest korzystanie z rozpuszczalników. A to rodzi wiele problemów. Przede wszystkim to rozwiązanie jest bardzo kosztowne, szkodliwe dla środowiska a także nie jest w pełni skuteczne.

Badania dotyczące odkrycia opisano w European Polymer Journal.

Źródło: NewAtlas

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.