Kolor foteli w transporcie publicznym nie jest przypadkiem. Od czego zależy?

Podróże pociągiem to temat, który budzi skrajne emocje. W Polsce ta forma transportu zyskuje jednak na popularności z roku na rok, a wszystko to dzięki wprowadzaniu nowoczesnych udogodnień. Wiedzieliście na przykład, że fotele w pociągu mają ukrytą funkcję?

Fotele w pociągu kryją w sobie ukrytą funkcję
Fotele w pociągu kryją w sobie ukrytą funkcję
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sashkasiro

24.06.2024 12:23

Obecnie udogodnienia towarzyszą nam wszędzie - na ulicach, w sklepach, na ścieżkach rowerowych i przejściach dla pieszych. Nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie coraz częściej wkraczają również w świat transportu publicznego, w tym do autobusów i pociągów. O co konkretnie chodzi?

Ukryta funkcja foteli w pociągu

Nie jest żadnym sekretem, że siedzenia w komunikacji miejskiej są zazwyczaj pokryte tkaninami w ciemnych odcieniach, często zdobionymi geometrycznymi wzorami, paskami lub kropkami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wzory te nie są dziełem przypadku. Mają one ukrywać plamy i wszelkie zabrudzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chociaż siedzenia w autobusach są regularnie czyszczone, materiały, które skutecznie maskują brud, są wręcz niezbędne. Warto jednak wspomnieć, że nie każde siedzisko w komunikacji miejskiej wygląda tak samo. Na przykład, w warszawskich autobusach marki Solaris często spotykamy siedzenia w jednym kolorze, wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia, najczęściej skóropodobnych.

Czy kolory foteli w pociągu mają jakieś znaczenie?

W pociągach dominuje jednobarwne obicie foteli, najczęściej niebieskie lub zielone. Wybór tych kolorów jednak też nie jest przypadkowy — oba odcienie wykazują bowiem właściwości uspokajające. Psychologowie koloru twierdzą, że niebieski i zielony pomagają w relaksacji, sprzyjają wypoczynkowi i mają pozytywny wpływ na nastrój. To właśnie dlatego są one tak popularne w pociągach dalekobieżnych, gdzie ryzyko zmęczenia i stresu jest większe przy dłuższych podróżach.

Fotele w samolocie też mają ukrytą funkcję?

Podobne zasady kierują również projektantami wnętrz samolotów. Tam również dominują niebieskie fotele, które mają wpływać na spokój pasażerów. Ciekawym faktem jest, że w latach 70. niektóre linie lotnicze wprowadziły czerwone siedzenia, ale szybko wycofały się z tego pomysłu, ponieważ nie przypadły one pasażerom do gustu. Obecnie czerwone nakładki na zagłówki można spotkać w samolotach linii Air France.

pociągfotelepodróż pociągiem
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.