Kosmiczny wyścig nabiera tempa. Chińczycy przyłączają się do polowania na asteroidę

Chińscy naukowcy oznajmili, że pracują nad sposobem wpływania na trajektorię asteroid. Ich pierwszym celem ma być odkryta w 2004 roku planetoida Apophis, która zbliży się do Ziemi w 2029 roku. Dlaczego Chińczycy chcą zmienić kierunek jej lotu?

Kiedy nastąpi kosmiczne zderzenie? (Fot. Imageshack.us)
Kiedy nastąpi kosmiczne zderzenie? (Fot. Imageshack.us)
Łukasz Michalik

19.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:06

Chińscy naukowcy oznajmili, że pracują nad sposobem wpływania na trajektorię asteroid. Ich pierwszym celem ma być odkryta w 2004 roku planetoida Apophis, która zbliży się do Ziemi w 2029 roku. Dlaczego Chińczycy chcą zmienić kierunek jej lotu?

Zespół badaczy z University of Southampton, kierowany przez Nicka Baileya, opracował kilka lat temu program komputerowy służący do symulowania zderzenia Ziemi z obiektami kosmicznymi. Poza obliczeniem prawdopodobieństwa i częstotliwości takich zderzeń zespół oszacował również straty, jakie mogą ponieść poszczególne kraje.

Na liście najbardziej poszkodowanych ofiar potencjalnego zderzenia pierwsze miejsca zajęły Stany Zjednoczone i Chiny.

Państwo Środka jest wystarczająco duże, by nie lekceważyć ryzyka bezpośredniego uderzenia w jego terytorium. Jednocześnie – co wyróżnia go spośród innych rozległych krajów – większość istotnych zasobów zlokalizowana jest na wybrzeżu, co naraża je na zniszczenie w wyniku powstałego po zderzeniu tsunami.

Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, Chiny rozpoczęły przygotowania do obrony przed asteroidami. Okazja do testów nadarzy się w stosunkowo krótkim czasie. Asteroida Apophis przeleci blisko Ziemi w 2029 roku, a z powodu swojej trajektorii ponownie znajdzie się w pobliżu naszej planety już w roku 2036.

Astronomów martwi zwłaszcza ten drugi przelot, choć pierwotne szacunki określające ryzyko zderzenia na 1:250 okazały się zbyt pesymistyczne. Obecnie ocenia się, że prawdopodobieństwo wynosi zaledwie 1:250 tys. Mimo tego grupa naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie kierowanych przez Shengpinga Gonga postanowiła nie dopuścić do powrotu Apophisa w pobliże Ziemi.

Aby osiągnąć swój cel, Chińczycy planują wysłanie niewielkiego obiektu na orbitę okołoziemską, gdzie będzie nabierał prędkości przed ustawieniem na kursie kolizyjnym z Apophisem.

Działania podejmowane przez Chińczyków są skoordynowane z planami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Europejska instytucja planuje zmienić kierunek lotu asteroidy znacznie wcześniej, w 2015 roku, również poprzez uderzenie poruszającym się po odpowiedniej trajektorii obiektem wystrzelonym z Ziemi. Zainteresowanie neutralizacją zagrożenia wyraziła również Rosja.

Kosmiczna katastrofa, mimo że mało prawdopodobna, jest wdzięcznym tematem dla filmowców. Choć zderzenie z Apophisem raczej nam nie grozi, zobaczcie, jak mogłoby wyglądać:

Apophis 99942: The Killer Asteroid of 2036

Źródło: PC World

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.