Kosmiczny wyścig nabiera tempa. Chińczycy przyłączają się do polowania na asteroidę

Kosmiczny wyścig nabiera tempa. Chińczycy przyłączają się do polowania na asteroidę

Kiedy nastąpi kosmiczne zderzenie? (Fot. Imageshack.us)
Kiedy nastąpi kosmiczne zderzenie? (Fot. Imageshack.us)
Łukasz Michalik
19.08.2011 14:01, aktualizacja: 11.03.2022 11:06

Chińscy naukowcy oznajmili, że pracują nad sposobem wpływania na trajektorię asteroid. Ich pierwszym celem ma być odkryta w 2004 roku planetoida Apophis, która zbliży się do Ziemi w 2029 roku. Dlaczego Chińczycy chcą zmienić kierunek jej lotu?

Chińscy naukowcy oznajmili, że pracują nad sposobem wpływania na trajektorię asteroid. Ich pierwszym celem ma być odkryta w 2004 roku planetoida Apophis, która zbliży się do Ziemi w 2029 roku. Dlaczego Chińczycy chcą zmienić kierunek jej lotu?

Zespół badaczy z University of Southampton, kierowany przez Nicka Baileya, opracował kilka lat temu program komputerowy służący do symulowania zderzenia Ziemi z obiektami kosmicznymi. Poza obliczeniem prawdopodobieństwa i częstotliwości takich zderzeń zespół oszacował również straty, jakie mogą ponieść poszczególne kraje.

Na liście najbardziej poszkodowanych ofiar potencjalnego zderzenia pierwsze miejsca zajęły Stany Zjednoczone i Chiny.

Państwo Środka jest wystarczająco duże, by nie lekceważyć ryzyka bezpośredniego uderzenia w jego terytorium. Jednocześnie – co wyróżnia go spośród innych rozległych krajów – większość istotnych zasobów zlokalizowana jest na wybrzeżu, co naraża je na zniszczenie w wyniku powstałego po zderzeniu tsunami.

Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, Chiny rozpoczęły przygotowania do obrony przed asteroidami. Okazja do testów nadarzy się w stosunkowo krótkim czasie. Asteroida Apophis przeleci blisko Ziemi w 2029 roku, a z powodu swojej trajektorii ponownie znajdzie się w pobliżu naszej planety już w roku 2036.

Astronomów martwi zwłaszcza ten drugi przelot, choć pierwotne szacunki określające ryzyko zderzenia na 1:250 okazały się zbyt pesymistyczne. Obecnie ocenia się, że prawdopodobieństwo wynosi zaledwie 1:250 tys. Mimo tego grupa naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie kierowanych przez Shengpinga Gonga postanowiła nie dopuścić do powrotu Apophisa w pobliże Ziemi.

Aby osiągnąć swój cel, Chińczycy planują wysłanie niewielkiego obiektu na orbitę okołoziemską, gdzie będzie nabierał prędkości przed ustawieniem na kursie kolizyjnym z Apophisem.

Działania podejmowane przez Chińczyków są skoordynowane z planami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Europejska instytucja planuje zmienić kierunek lotu asteroidy znacznie wcześniej, w 2015 roku, również poprzez uderzenie poruszającym się po odpowiedniej trajektorii obiektem wystrzelonym z Ziemi. Zainteresowanie neutralizacją zagrożenia wyraziła również Rosja.

Kosmiczna katastrofa, mimo że mało prawdopodobna, jest wdzięcznym tematem dla filmowców. Choć zderzenie z Apophisem raczej nam nie grozi, zobaczcie, jak mogłoby wyglądać:

Apophis 99942: The Killer Asteroid of 2036

Źródło: PC World

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)