Kurczakdiesel czyli biopaliwo z resztek niedzielnego obiadu

Na łamach Gadżetomanii Marek wspominał o tym jak Szwedzi ogrzewają domy przez spalanie króliczków. Tym razem opowiem Wam jak można wycisnąć nieco biodiesel'a z resztek kurczaków.

Kurczakdiesel czyli biopaliwo z resztek niedzielnego obiadu
Marcin Krzewicki

26.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:37

Na łamach Gadżetomanii Marek wspominał o tym jak Szwedzi ogrzewają domy przez spalanie króliczków. Tym razem opowiem Wam jak można wycisnąć nieco biodiesel'a z resztek kurczaków.

Według informacji pochodzących z Alternative Energy News każdego roku na świecie produkuje się około 4950 000 miliardów ton odpadów drobiowych. Te z kolei najczęściej przetwarzane są na niskiej jakości paszę dla zwierząt. Kilka mądrych głów ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z Uniwersytetu Nevada, wymyśliło sposób jak przerobić  resztki kurczaków na pełnowartościowe biopaliwo.

Profesor Manoranjan wraz ze swoim zespołem badawczym odkryli bardzo cenne właściwości w piórach naszych "smakowitych przyjaciół". Otóż w mączce z pierza znajduje się około 12% tłuszczu. Sprawa była ułatwiona, ze względu na to, że do badań można było wykorzystać już gotowy produkt, którego jest na rynku pod dostatkiem.

Ekipa postanowiła dosłownie upichcić trochę biopaliwa. Proces był dość łatwy. Wystarczyło zagotować mączkę we wrzącej wodzie, a po odpowiednim jej odparowaniu wycisnąć tyle oleju ile się da. Tak opisując w skrócie powstał biodiesel z drobiowych odpadów.

Gdyby rozpocząć progresywną produkcję, to w samych Stanach zjednoczonych można tłoczyć około 32 milionów litrów takiego biopaliwa rocznie i około 131 milionów litrów łącznie na całym świecie. Widzicie sami, że nawet ptasie móżdżki mogą udoskonalić system energetyczny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.