Laptop do grafiki – jaki kupić? Na co zwrócić uwagę? [poradnik]

Laptop do grafiki – jaki kupić? Na co zwrócić uwagę? [poradnik]

Grafik/fotograf w terenie (fot. na lic. CC; Flickr.com/by myyorgda)
Grafik/fotograf w terenie (fot. na lic. CC; Flickr.com/by myyorgda)
Jacek Klimkowicz
16.12.2011 23:55, aktualizacja: 11.03.2022 09:19

Wybór laptopa dla grafika to bardzo trudne zadanie. Od przenośnej stacji graficznej zazwyczaj wymaga się więcej niż chociażby od konstrukcji multimedialnych czy biznesowych. Wydajność i niezawodność to nie wszystko. Jaki zatem laptop do grafiki kupić? Czym kierować się podczas poszukiwań?

Wybór laptopa dla grafika to bardzo trudne zadanie. Od przenośnej stacji graficznej zazwyczaj wymaga się więcej niż chociażby od konstrukcji multimedialnych czy biznesowych. Wydajność i niezawodność to nie wszystko. Jaki zatem laptop do grafiki kupić? Czym kierować się podczas poszukiwań?

Jaka matryca w laptopie do grafiki?

Jednym z kluczowych elementów w laptopie dla grafika jest matryca. Niestety, w większości komputerów przenośnych, nawet tych należących do segmentu premium (np. w Asusie Lamborghini VX7), montowane są wyświetlacze wyjątkowo niskiej jakości, które nie spełnią oczekiwań mobilnego grafika. Ba, nawet co bardziej wymagający użytkownicy domowi mogą być srodze rozczarowani.

Jaka zatem powinna być matryca w laptopie do grafiki i jak odróżnić ziarno od plew? Przede wszystkim panel powinien być możliwie duży. Owszem, każdy dodatkowy cal obniża szeroko pojętą mobilność sprzętu, jednak nie oszukujmy się, do komfortowej pracy nad projektami trzeba więcej niż 13”. Warto zatem rozglądać się za laptopami z ekranami o przekątnej od 15” wzwyż.

Matryca TN w tanim monitorze nie gwarantuje pokrycia nawet palety sRGB...
Matryca TN w tanim monitorze nie gwarantuje pokrycia nawet palety sRGB...

Matryca w laptopie dla grafika powinna mieć też wysoką rozdzielczość. Na celownik należy wziąć modele z panelami o natywnej rozdzielczości nie mniejszej niż 1600 x 900 (16:9) lub 1680 x 1050 (16:10) dla 15” oraz 1920 x 1080 (16:9) lub 1920 x 1200 (16:10) dla 17”+. Ważne jest też, by podświetlenie ekranu było mocne (min. 200 nitów) i jak najbardziej równomierne (rozświetlenie na poziomie ok. 90%+).

Bardzo istotny jest także gamut barwny. Matryce montowane w notebookach rzadko kiedy potrafią poprawnie odwzorować całą przestrzeń sRGB (ok. 35% barw rozróżnianych przez ludzkie oko), nie wspominając o AdobeRGB (50% widzialnej palety kolorów). Niestety, nawet wybór komputera przenośnego z panelem LCD-IPS nie gwarantuje poprawnej reprodukcji wszystkich kolorów obejmowanych przez tę drugą przestrzeń.

Skoro tak jest w pomieszczeniu, to jak jest na zewnątrz?
Skoro tak jest w pomieszczeniu, to jak jest na zewnątrz?

Doskonałym przykładem jest chociażby Lenovo ThinkPad X220 wyposażony właśnie w matrycę LCD-IPS, która zapewnia zaledwie 67% pokrycie sRGB, a więc nie zbliża się do minimum niezbędnego dla webdesignera (dla grafika podstawa to minimum AdobeRGB). Wyświetlacz w laptopie do grafiki powinien mieć możliwie wysoki kontrast statyczny (min. 300:1) i, o ile to możliwe, matową powłokę. Kąty widzenia mają raczej znaczenie drugorzędne.

Aby zatem uniknąć rozczarowania, należy przed zakupem poszukać w Sieci recenzji wybranego modelu laptopa, w której zawarte będą wyniki pomiarów parametrów ekranu. Szczegółowe dane (gamut, kontrast, równomierność i jasność podświetlenia oraz jakość czerni) zamieszcza wiele serwisów specjalizujących się w tematyce związanej ze sprzętem mobilnym.

Procesor w laptopie do grafiki

Ze względu na dość ograniczone możliwości rozbudowy laptopa (zwłaszcza w okresie gwarancyjnym), należy wybrać model z możliwie mocnym CPU. Optymalnym wyborem dla mniej zasobnych grafików będzie model z procesorem Intel Core i5 drugiej generacji, np. Core i5-2410M. Zamożniejsi i bardziej wymagający powinni wybrać mocniejszą i5 lub i7. Zdecydowana większość aplikacji graficznych potrafi wykorzystać potencjał nowych, wielordzeniowych jednostek.

Intel Core i7 drugiej generacji
Intel Core i7 drugiej generacji

Dlaczego nie polecam chipów AMD? Przyczyna jest prozaiczna – ich wydajność jest po prostu słaba. Osiągi spotykanego nawet w laptopach za 2000 zł 2-rdzeniowego procesora Intel Core i5-2410M o TDP 35 W są lepsze od uzyskiwanych przez AMD Phenoma II X4 X920 Black Edition (4 rdzenie, 2,3 GHz, TDP 45 W). Żadne APU Llano nie zbliża się wydajnościowo do najsłabszego i5. I tyczy się to obliczeń zarówno w trybie jedno- jak i wielowątkowym. Szkoda, ale takie są fakty.

Jaka karta graficzna w laptopie do grafiki?

Na chwilę obecną do pracy z grafiką 2D w większości przypadków w zupełności wystarczy zintegrowany w procesorze GPU. Niemniej jednak warto wiedzieć, że co bardziej zaawansowane aplikacje do grafiki rastrowej (np. Adobe Photoshop) potrafią już wykorzystać potencjał chipów graficznych do przyspieszania tempa coraz większej liczby operacji.

Nvidia Quadro 5010M
Nvidia Quadro 5010M

Projektanci korzystający z programów typu CAD czy DCC powinni zainteresować się notebookami z dedykowanymi kartami graficznymi, najlepiej z linii przeznaczonych dla profesjonalistów (np. Nvidia Quadro lub AMD FireGL/FirePro). Szeroko pojęta optymalizacja (sterowników, BIOSów, etc.) pod kątem aplikacji korzystających z OpenGL oraz wsparcie ze strony producenta mają tutaj niejednokrotnie kapitalne znaczenie.

Ile pamięci RAM i jaki dysk powinien mieć laptop do grafiki?

Pamięci RAM nigdy nie jest za dużo, zwłaszcza w laptopie grafika. Na chwilę obecną należy brać pod uwagę notebooki z 4-8 GB pamięci operacyjnej (najlepiej z możliwością późniejszej rozbudowy). Profesjonaliści pracujący nad rozbudowanymi projektami obowiązkowo powinni rozejrzeć się za stacjami roboczymi z 4 bankami, obsługującymi pojemne, 8 GB kości.

Czasami i 8 GB RAMu robi się niewystarczające...
Czasami i 8 GB RAMu robi się niewystarczające...

Laptop do grafiki powinien mieć pojemny i możliwie szybki dysk. Mniej wymagającym powinien wystarczyć 500 GB twardziel z talerzami wirującymi z prędkością 7200 RPM. Warto też wziąć pod uwagę konstrukcje hybrydowe, takie jak Seagate Momentus XT, które są znacznie szybsze niż tradycyjne HDD, a jednocześnie pojemne i stosunkowo niedrogie w stosunku do oferowanych możlwości.

Notebooki z wyższej półki dość często pozwalają na instalację większej liczby dysków (nawet do 4) i tworzenie macierzy RAID (0, 1, 10). Jeśli wybrany model daje taką możliwość, warto z niej skorzystać. Najzamożniejsi mogą pokusić się o zakup dysku SSD. Należy jednak pamiętać, że nie warto inwestować w drogą pamięć masową flash kosztem procesora czy pamięci RAM.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując laptop do grafiki?

Niezależnie od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy, należy upewnić się, że laptop nie ma problemów z temperaturami, np. czytając dobrą recenzję lub zadając pytanie na poświęconym komputerom przenośnym forum. Wydajne podzespoły wydzielają sporo ciepła, a producenci, niestety, często zdają się o tym zapominać.

Czasami robi się naprawdę gorąco... (fot. na lic. CC; Flickr.com/by JustinLowery.com)
Czasami robi się naprawdę gorąco... (fot. na lic. CC; Flickr.com/by JustinLowery.com)

W rezultacie wiele nowych laptopów przegrzewa się i podczas długotrwałego obciążenia znacząco obniża zegary procesora i/lub karty graficznej (throttling), a niektóre nawet wyłączają się. Chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego owe zjawiska nie są pożądane…

Laptop do grafiki – propozycje gadżetomaniaka

  • []Dell XPS 15 L502x – wersja z 15,6” matrycą Full HD i podświetlenie B+RG LED zapewnia niemal pełne pokrycie przestrzeni AdobeRGB. Do tego dobre kąty widzenia, mocne i równomierne podświetlenie oraz wysoki kontrast. Ceny wersji bez systemu zaczynają się odpowiednio od ok. 3200 zł (Core i5) i ok. 3500 zł (Core i7). Recenzja: część 1, część 2.[]Dell Precision M4600 – mobilna stacja robocza, dostępna z 15,6”, matowym panelem LCD-IPS (opcja Premier Color) o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Zapewnia 100% pokrycie palety AdobeRGB, bardzo wysoki kontrast, znakomite nasycenie barw i rewelacyjne kąty widzenia. Ceny zaczynają się, niestety, od ok. 6500 zł za podstawową wersję.[]HP EliteBook 8560w i 8760w – przenośne stacje robocze dostępne z antyodblaskowymi matrycami DreamColor 3 (LCD-IPS). Za 15,6” model 8560w trzeba zapłacić co najmniej 4500 zł (z matrycą HD+ LCD-TN), zaś za 17,3” minimum 5500 zł (także ze zwykłą matrycą).[]Lenovo ThinkPad W520 - godne uwagi są modele z matowymi panelami Full HD, którym niewiele brakuje do pokrycia przestrzeni. Mnogość konfiguracji zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Najtańsze modele kosztują ok. 5500 zł, ale za wersję z wyświetlaczem 1080p trzeba wyłożyć grubo ponad 6000 zł. Apple MacBook Pro 15 i 17 - może ich matryce nie zwalają z nóg pod względem parametrów (żaden dostępny model nie oferuje pokrycia palety AdobeRGB), ale są cenione nie tylko przez grafików m.in. ze względu na środowisko pracy (MacOS X) i wysoką jakość wykonania. Ceny 15,4" modeli zaczynają się od ok. 6000 zł, zaś 17" od ok. 7000 zł. Recenzja Macbooka Pro 15 (early 2011): część 1część 2.

A może tak… tańszy laptop + wypasiony monitor?

Nie oszukujmy się, laptopów z dobrymi matrycami w rozsądnych cenach jest bardzo, bardzo niewiele. Natomiast te, które mają porządne wyświetlacze kosztują często tyle, co niezłe, używane auto. Jeśli zatem mamy ograniczony budżet i koniecznie chcemy kupić laptop, a jednocześnie nie potrzebujemy wysokiej jakości panelu LCD w terenie, warto rozważyć zakup tańszego laptopa i dużego, zewnętrznego monitora dobrej jakości.

Dla przykładu za 4000 zł możemy kupić 24” monitor Dell U2412M z matrycą E-IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli oraz Samsunga RF511 z Intel Core i7-2630QM i 8 GB RAMu wraz z systemem Windows 7. Oczywiście jest to tylko jeden z zestawów, które można kupić. Tymczasem w tym przedziale cenowym jedynym laptopem z porządną, ale małą (15,6”) i błyszczącą matrycą jest Dell XPS 15 L502x. Jak nietrudno zauważyć, wyboru praktycznie nie ma.

Podsumowanie

Jak widać aby kupić dobry laptop do grafiki trzeba zrobić solidny research i dysponować sporym zasobem gotówki. Godne uwagi propozycje są bowiem w większości drogie lub bardzo drogie, dlatego na bycie mobilnym profesjonalistą mogą sobie pozwolić nieliczni.

Dlatego też warto dobrze zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w komputer stacjonarny lub, o ile mobilność sprzętu jest niezbędna, tańszy laptop i lepszy jakościowo monitor. Wybór będzie znacznie większy, a koszt w większości przypadków znacząco niższy.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)