Laser o grubość ludzkiego włosa!

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że uwielbiacie czytać o największych i najmniejszych gadżetach na świecie. Tym razem zerknijcie na coś naprawdę mikroskopijnego. Panowie i Panie, poznajcie najmniejszy laser na błękitnej planecie.

Laser o grubość ludzkiego włosa!
Artur Starzyk

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że uwielbiacie czytać o największych i najmniejszych gadżetach na świecie. Tym razem zerknijcie na coś naprawdę mikroskopijnego. Panowie i Panie, poznajcie najmniejszy laser na błękitnej planecie.

Christoph Walther doktorant z Quantum Optoelectronics Group w Zurychu spędził ostatnie półtorej roku nad stworzeniem najmniejszego na świecie lasera. Wysiłek Walthera oraz jego kolegów zakończył się pełnym sukcesem. Szwajcarzy opracowali laser o długości 30 mikrometrów! Dla porównania powiem, że jest to mnie więcej tyle co grubość ludzkiego włosa!

Ten przełomowy gadżet nie został opracowany tylko po to aby pobić rekord świata. Zastosowanie tak małego lasera może zupełnie odmienić bowiem produkcję mikroprocesorów. Szwajcarski laser jest krótszy od emitowanej przez siebie fali. Do emisji światła wykorzystuje obwód rezonansowy składający się z kondensatorów i cewki. Rozwiązanie to jest zgoła odmienne od innych, tradycyjnych rozwiązań w których wykorzystuje się rezonatory optyczne.

Według naukowców, takie mikrolasery mogą w najbliższej przyszłości zastąpić tranzystory, a od tego już tylko krok do budowy nowych, wydajniejszych mikroprocesorów. No a potem… może poprzestańmy na tym. Postęp technologiczny zaiste jest coraz szybszy, nasi wnukowie z pewnością będą żyć już w zupełnie innej epoce gadżetów.

Źródło: Ethlife

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.