Łazik Kalman zdeklasował konkurencję. Polscy studenci triumfują w Australii
Studenci AGH z Krakowa zdobyli pierwsze miejsce w Australian Rover Challenge 2025, pokonując międzynarodową konkurencję dzięki innowacyjnym umiejętnościom.
Zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odniósł znaczący sukces, wygrywając prestiżowe zawody Australian Rover Challenge 2025. Konkurs przyciąga drużyny z całego świata, które rywalizują w symulowanej misji księżycowej. Ich łazik Kalman okazał się lepszy od międzynarodowej konkurencji.
Jakie wyzwania czekały na studentów AGH?
W zawodach robotów ARCh w Australii od 27 do 31 marca rywalizowało 14 najlepszych zespołów z całego świata. Choć studenci AGH Space Systems zadebiutowali w tym wymagającym konkursie, to od razu udało im się sięgnąć po złoto. Dzięki wspólnemu wysiłkowi w poszczególnych zadaniach, udało się im wygrać, uzyskując 421,6 punktów na 500 możliwych z przewagą ponad 40 punktów nad pozostałymi.
"Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej. Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców" – przekazał rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami
Co przyczyniło się do sukcesu łazika Kalman?
Zespół AGH Space Systems musiał zmierzyć się z czterema wymagającymi zadaniami: związanych z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i budową infrastruktury, co wymagało zaawansowanej technologii robotycznej i autonomicznej. Studenci przyznali, że zawody były dla nich nowym wyzwaniem, wymagającym zastosowania innowacyjnych umiejętności zarówno od łazika, jak i jego operatorów.
"Jeszcze przed ogłoszeniem wyników zmierzyliśmy się z konkurencją Mapping & Autonomous Task. Była to dla nas bardzo ważna konkurencja, ponieważ jeszcze dzień wcześniej szliśmy równo z zespołem UQ Space (University of Queensland), który miał tylko 4 punkty przewagi nad nami. Jednak dzisiejsze zadania przeważyły o naszej wygranej - Kalman zlokalizował i zidentyfikował wszystkie placardy oraz kostki" - zrelacjonował zespół AGH Space System.
W rywalizacji brał udział drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems, nazwany Kalman. Jego zdolność do nawigacji i autonomicznego działania w trudnych warunkach symulowanej powierzchni Księżyca była nieoceniona. To nie pierwszy sukces krakowskiej drużyny. W czerwcu ubiegłego roku AGH Space Systems i Kalman wygrali zawody University Rover Challenge 2024 w USA.
Australian Rover Challenge to coroczny konkurs, który testuje umiejętności uczestników w zakresie technologii robotycznych i autonomicznych. Dzięki takim osiągnięciom, AGH Space Systems umacnia swoją pozycję w międzynarodowej społeczności naukowej, inspirując kolejne pokolenia do podejmowania wyzwań w dziedzinie technologii kosmicznej.