Lepiej usuń te aplikacje, jeśli korzystasz z Androida. Mogą wykradać twoje dane

W systemie Android często zdarzają się aplikacje skrywające w sobie złośliwy kod, który może służyć między innymi do kradzieży prywatnych danych. Najnowszy raport Top10VPN wskazuje, że spora liczba zainfekowanych aplikacji to właśnie VPN-y, które nie są odpowiednio zabezpieczone i mogą umożliwiać niekontrolowany dostęp do danych użytkowników.

Lepiej usuń te aplikacje, jeśli korzystasz z Androida. Mogą wykradać twoje dane
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto

13.06.2024 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre VPN-y na Androida budzą podejrzenia ekspertów ds. bezpieczeństwa

Szczegóły te przybliża portal PCMag. Z raportu wynika, że spośród stu najpopularniejszych klientów VPN na Androida na całym świecie, ponad 10 proc. nie jest w stanie prawidłowo szyfrować transmitowanych danych, więcej niż połowa działa wadliwie, a 80 proc. nie stosuje najbezpieczniejszych algorytmów szyfrowania.

Niektóre z nich zawierają również kod od firmy ByteDane, znanej z powiązań z TikTokiem, który nie jest niezbędny do funkcjonowania VPN-ów, co budzi podejrzenia ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Według danych Top10VPN, niektóre aplikacje VPN na Androida są znane z wycieków adresów IP lub danych DNS, inne mają problemy z poprawnym szyfrowaniem danych, a jeszcze inne oferują nieuzasadniony dostęp do funkcji systemów Android, co stwarza możliwość kradzieży prywatnych danych użytkowników.

Dzięki nadawanym uprawnieniom, niektóre aplikacje mogą na przykład odczytywać informacje z książki adresowej, lokalizację urządzenia na podstawie danych GPS, przeglądać listę zainstalowanych aplikacji, pozyskiwać pełne informacje o karcie SIM i operatorze, a nawet odczytywać unikalny identyfikator urządzenia używany przez Google do wyświetlania ukierunkowanych reklam.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wśród programów zidentyfikowanych jako niebezpieczne znalazły się między innymi: Tomato VPN, Phone Guardian VPN, Ultimate VPN, Turbo VPN, Power VPN, VPN Monster, uVPN, VPN Proxy Master - Safer VPN, VPN Pro - Fast & Secure VPN, a także Signal Secure VPN - Robot VPN. Zamiast kontynuować korzystanie z tych aplikacji, lepiej je usunąć i wybrać bardziej znane, bezpieczne rozwiązania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.