Likwidacja abonamentu RTV. Czym politycy chcą go zastąpić?

Likwidacja abonamentu RTV. Czym politycy chcą go zastąpić?

Politycy planują zastąpić abonament nową opłatą
Politycy planują zastąpić abonament nową opłatą
Źródło zdjęć: © Pexels
19.04.2024 09:23, aktualizacja: 19.04.2024 10:41

Debata na temat nowego modelu finansowania mediów publicznych w Polsce zyskuje na intensywności. Wśród propozycji politycznych pojawił się pomysł, aby finansowanie tych mediów powiązać bezpośrednio z podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Posłowie od kilku miesięcy są zgodni, że obecny system abonamentu RTV nie spełnia swojej funkcji. Trwają prace nad ustawą, która określi nowy sposób finansowania mediów publicznych, jednak kwestia sposobu naliczania nowej opłaty wciąż pozostaje otwarta.

Czym zastąpić abonament RTV?

Abonamentu RTV mogłoby zastąpić dodanie opłaty do rachunków za energię elektryczną lub bezpośrednie finansowanie z budżetu państwa zależne od wielkości Produktu Krajowego Brutto (PKB). Pojawiają się również sugestie, wprowadzenia opłaty związanej z podatkami PIT i CIT, której wysokość wynosiłaby od 8 do 10 złotych miesięcznie. Miałaby być ona naliczana nie od gospodarstwa domowego, lecz od każdej dorosłej osoby.

Piotr Adamowicz z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z "Gazetą Prawną" stwierdził, że nadal nie jest jasne, czy nowa opłata zostanie bezpośrednio powiązana z podatkiem PIT i CIT, czy też media publiczne mają być finansowane z budżetu państwa. Nie wykluczył też wprowadzenia opcji pośredniej, czyli kombinacji obu tych rozwiązań. Wyraził przy tym nadzieję na szybkie wyjaśnienie tych kwestii przez ministerstwo, które obecnie pracuje nad szczegółowymi wyliczeniami.

"Gazeta Prawna" przypomina także o sceptycznej opinii Juliusza Brauna, byłego prezesa TVP, który twierdzi, że wprowadzenie takiej zmiany będzie wyjątkowo trudne z powodów formalnych. Braun argumentował, że wprowadzenie do deklaracji PIT dodatkowych informacji, takich jak wiek czy niepełnosprawność, dzięki którym można byłoby uzyskać zwolnienia od opłat, naruszałoby zasady ochrony danych osobowych (RODO). Co więcej, z powodu stopnia skomplikowania tej operacji nie przyniosłaby ona oczekiwanych korzyści finansowych.

Eksperci twierdzą: nowa opłata to lepsza ściągalność

Zmiana sposobu finansowania mediów publicznych jest konieczna., Twierdzą tak nie tylko politycy, ale i eksperci, którzy podkreślają, że dzięki wprowadzaniu nowych przepisów poprawie ulegnie ściągalność opłat. Obecnie bowiem abonament RTV, jak wykazują dane, opłacany jest jednie przez jedną trzecią osób, które są do tego zobowiązane. Warto przy tym zaznaczyć, że w planach nie ma rozszerzenia listy osób zwolnionych z tej daniny, co potwierdza odpowiedź na interpelację złożoną przez posłankę Joannę Muchę do Ministerstwa Kultury.

Ile wynosi obecnie abonament RTV?

W 2023 roku opłata abonamentowa RTV w Polsce wyniosła 8,70 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiofonicznego i 27,30 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub kombinacji odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego. Łącznie w skali roku abonenci musieli zapłacić 104,40 zł za radio i 327,60 zł za telewizję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)