Magazyny energii podrożeją. Efekt wojny

Echo wojny między Rosją a Ukrainą odbija się na całym świecie, na różnych branżach. Okazuje się, że jeden z ciosów odczuje branża energetyczna. Podrożeć mogą magazyny energii, akumulatory i baterie.

Ogniwa litowo-jonowe
Ogniwa litowo-jonowe
alexlmx

16.03.2022 17:01

Trwająca wojna na terenie Ukrainy odbija się na gospodarce całego świata. Kolejne sankcje nakładane na Rosjan, a także paraliż ukraińskiego przemysłu może mieć znacznie większe znaczenie, niż można by przypuszczać. Spodziewane problemy z dostępnością neonu, który w ponad 50 procentach produkowany jest przez dwa ukraińskie przedsiębiorstwa, wpłynie na dostępność elektroniki na całym świecie.

Braki neonu odbiją się też na dostępności baterii i akumulatorów, a więc także magazynów energii przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych. Dziennikarze serwisu globenergia.pl rozmawiali na temat przyszłości cen baterii z Katarzyną Bury, która pełni rolę kierownika ds. rozwoju biznesu w BMZ Poland - największym w Polsce producentem baterii litowo-jonowych.

Przedstawicielka BMZ Poland zauważa, że branża odczuje sankcje nałożone na Rosję. Kraj ten jest dużym dostawcą surowców, z których korzysta się podczas produkcji m.in. baterii. Braki komponentów przełożą się na wzrost ich cen na rynku.

Ze słów Katarzyny Bury wynika, że Rosja odpowiada za produkcję około 17 procent niklu na świecie. Surowiec ten wykorzystywany jest w produkcji baterii litowo-jonowych. Już teraz jego cena osiąga bardzo wysokie poziomy, co rzecz jasna będzie w branży odczuwalne.

- Dodatkowo od początku konfliktu obserwujemy wzrost cen gazu, paliw, energii, co wpłynie zarówno na koszty produkcji baterii i ich komponentów, jak i transportu - zakończyła Katarzyna Bury.

Wybrane dla Ciebie
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.