Masz fotowoltaikę? Strażacy chcą, byś pamiętał o jednym szczególe

Straż pożarna wzywa właścicieli instalacji fotowoltaicznych do dbania o bezpieczeństwo strażaków podczas akcji ratowniczych. Jest to kluczowy aspekt, o którym nie można zapominać.

Pożar budynku stwarza ogromne zagrożenie. Instalacja fotowoltaiczna je potęguje
Pożar budynku stwarza ogromne zagrożenie. Instalacja fotowoltaiczna je potęguje
Źródło zdjęć: © Pixabay

Instalacje fotowoltaiczne mogą stanowić źródło pożarów, które są trudne do opanowania. Nie jest to jednak jedyny problem związany z fotowoltaiką podczas działań strażaków. Komplikacje pojawiają się nawet wtedy, gdy do pożaru nie dochodzi w samych komponentach systemu fotowoltaicznego.

Powodem jest to, że panele fotowoltaiczne generują napięcie elektryczne nawet po wyłączeniu instalacji. To stwarza zagrożenie dla strażaków podczas akcji gaśniczych nie tylko przez ryzyko polania wodą urządzeń pod napięciem, ale również przez możliwość bezpośredniego kontaktu z uszkodzonymi przewodami.

Masz fotowoltaikę? Ważny apel strażaków

Z tego powodu niezwykle istotne jest, by strażacy byli świadomi obecności instalacji fotowoltaicznej w miejscu interwencji. Należy pamiętać, że w przypadku pożaru i wynikającego z tego zadymienia nie zawsze widać, co znajduje się na dachu, a właściciel obiektu nie zawsze jest obecny, by przekazać te informacje.

Dlatego posiadacz instalacji fotowoltaicznej powinien odpowiednio oznaczyć swoją posesję, umieszczając informacyjne naklejki, które można pobrać i wydrukować np. z rządowej strony internetowej. Takie oznakowanie zdecydowanie ułatwi pracę strażakom.

– Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy najpierw rozpoznają sytuację i odłączają zasilanie elektryczne budynku. Ogranicza to ryzyko porażenia, ponieważ woda – najczęściej używany środek gaśniczy – przewodzi prąd. Niestety, nawet po odłączeniu falownika od sieci panele wciąż generują napięcie – wyjaśniał w rozmowie z "Gazetą Lubuską" młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Wzór naklejki jest zdefiniowany normą PN-EN 60364-7-712. Powinien być umieszczony na złączu instalacji elektrycznej, w miejscu pomiaru (jeśli jest ono oddalone od złącza), w jednostce odbiorcy lub na tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika. Alternatywnie, naklejkę można umieścić w miejscach dobrze widocznych takich jak elewacja budynku lub ogrodzenie.

Bezpieczna fotowoltaika

Fotowoltaiczny dekalog dobrych praktyk” oferuje wiele wskazówek dotyczących bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. Przygotowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV poradnik zawiera nie tylko zasady oznakowania takich instalacji, ale również różne aspekty ich bezpiecznej eksploatacji.

newsgoesgreenfotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.