Żywotność paneli fotowoltaicznych. Naukowcy już wiedzą

Żywotność paneli fotowoltaicznych i inwerterów stosowanych w instalacjach to często kluczowy czynnik dla inwestorów. Naukowcy zbadali, czy dane podawane przez producentów modułów są zgodne z rzeczywistością.

Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Źródło zdjęć: © Unsplash

Żywotność paneli fotowoltaicznych to kwestia, która często zastanawia inwestorów. Producenci często gwarantują, że oferowane przez nich urządzenia będą cechować się wydajnością na poziomie 80 procent po 25 latach pracy. Klienci muszą wierzyć na słowo, a jeśli okaże się, że degradacja modułów przebiega szybciej, będą musieli liczyć się ze stratami.

Kwestii degradacji modułów fotowoltaicznych przyjrzeli się naukowcy z National Renewable Energy Laboratory w Colorado. Zakupili oni 834 panele fotowoltaiczne dostępne na rynku w latach 2016 - 2018. Zamontowali je w lokalizacjach o różnych warunkach klimatycznych - w Nowym Meksyku, Colorado i na Florydzie.

Łącznie przebadano 13 różnych typów modułów, które wyprodukowane były przez siedmiu różnych producentów. Panele zostały zbadane na początku eksperymentu, a następnie co roku porównywano ich parametry z modułami, które ten okres spędziły w zacienionym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jak czytamy w PV Magazine, w większości przypadków wskaźniki degradacji modułów stabilizują się po upływie od trzech do czterech lat. Nie powinno być zaskoczeniem, że panele zainstalowane w gorącym i wilgotnym klimacie subtropikalnym na Florydzie ulegały degradacji szybciej od tych, które pracowały w lżejszych warunkach. Mimo to badacze zauważają, że potrzebna byłaby większa próba, by zweryfikować tę hipotezę.

Wynik badań może być nieco niepokojący. 26,1 proc. badanych modułów przekroczyło limity degradacji, które gwarantował producent, co oznacza, że postępuje ona szybciej, niż mówi gwarancja. Jednocześnie 56,5 proc. paneli poddanych badaniu prawdopodobnie będzie utrzymywać więcej niż 80 proc. początkowej mocy nawet po 30 latach pracy, o ile w przyszłości nie zmienią się wskaźniki degradacji.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (198)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.