Maszyna z drukarki 3D tkająca linę? Jeśli ma się ochotę, to czemu nie

Strona głównaMaszyna z drukarki 3D tkająca linę? Jeśli ma się ochotę, to czemu nie
08.03.2020 14:47
Maszyna do wiązania liny z drukarki 3D i garści metalowych części
Maszyna do wiązania liny z drukarki 3D i garści metalowych części
Źródło zdjęć: © b33ma247 @ instructables
Jan Domański
Jan Domański

Kiedyś tkało się ręcznie, później przyszedł czas automatycznego krosna. Obecnie po wielu latach mechanizacji i komputeryzacji wiele procesów stało się w pełni maszynowych. A jeśli miałoby się ochotę zrobić linę w domu? Poza ręczną robotą może pomóc drukarka 3D.

A dokładniej jej wytwory. Jeśli tylko filament nadaje się na dany projekt, to z drukarki 3D możemy wyczarować nie tylko proste figurki czy małe elementy według projektów z sieci, ale nawet w pełni funkcjonalne maszyny naszego pomysłu.

Prowadzący kanał JustMake IT na YouTube pomyślał o projekcie maszyny wiążącej linę. Inspirował się innym twórcą z YouTube (Grantem Thompsonem). Chciał wypełnić pewną niszę - nie znalazł podobnej maszyny zrobionej na bazie części z drukarki 3D. Jednak jego pomysł nie jest wykonany wyłącznie taką metodą.

[wpvideo]https://www.youtube.com/watch?v=U55BZaPbffk[/wpvideo]

W opisie można wyczytać, że trzeba dodać trochę części kupionych w sklepie mechanicznym lub budowlanym. Aluminiowe kątowniki, nakrętki, śruby, podkładki, wkręty do drewna, łożyska… Podobno, jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, to kawałki splatanej liny mogą być niemalże dowolnej długości. Napęd jest wykonany z... wiertarki. Ale można byłoby łatwo przerobić urządzenie na ręczne korbowe.

Cały projekt został opisany przez jego twórcę legitymującego się nickiem b33ma247 na profilu w serwisie instructables. Znajdziemy w nim zarówno pliki z częściami do drukarki 3D jak i listę części do kupienia, instrukcję krok po kroku i dużą liczbę zdjęć. Można się też z niej dowiedzieć, że projekt dostał pierwszą nagrodę w konkursie Rope & String Speed Challenge.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)