Megataras makroelementem elewacji

Projekt apartamentowca The Scotts Tower jest dobrym przykładem nie tylko nowoczesnych rozwiązań architektoniczno-inżynierskich, ale także urbanistycznych. Jedną z nich jest przeniesienie i ekspozycja przestrzeni miejskiej w płaszczyzny pionowe. Nie jest to pomysł młody, taka wizja liczy sobie ponad pół wieku. Obecnie jednak jest coraz częściej realizowana.

Megataras makroelementem elewacji
Adam Maciejewski

13.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:22

Projekt apartamentowca The Scotts Tower jest dobrym przykładem nie tylko nowoczesnych rozwiązań architektoniczno-inżynierskich, ale także urbanistycznych. Jedną z nich jest przeniesienie i ekspozycja przestrzeni miejskiej w płaszczyzny pionowe. Nie jest to pomysł młody, taka wizja liczy sobie ponad pół wieku. Obecnie jednak jest coraz częściej realizowana.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot15.jpg)

153-metrowy wieżowiec The Scotts Tower to projekt autorstwa holenderskiego biura architektonicznego UNStudio (United Network Studio). Powstał z myślą o Singapurze, we współpracy z tamtejsza firmą architektoniczną ONG&ONG. Głównym założeniem projektu było stworzenie uniwersalnego mieszkalnego wieżowca, łączącego wiele lokali o różnym standardzie ze wspólną przestrzenią rekreacyjną.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot24.jpg)

Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku. The Scotts Tower łączy w swoim szkielecie oddzielne moduły, wstawione we wspólną ramę. Umożliwia to swobodne dostosowanie całej konstrukcji do lokali o różnej powierzchni i odmiennym wykończeniu. Same mieszkania zostały zresztą zaprojektowane w podobny sposób - wypełniają moduły jako samodzielne jednostki. Na 31 piętrach jest 231 lokali, od jedno- i trzypokojowych mieszkań aż po apartamenty z 4 sypialniami. Bez względu na typ lokalu można dostosować wykończenie każdego z nich do indywidualnych oczekiwań klientów.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot34.jpg)

Budynek to 6 głównych modułów. Każdy z nich ma stanowić podstawową okolicę sąsiedzką (ang. neighbourhood) dla mieszkańców. Wspólną przestrzenią społeczną mają być enklawy wypoczynkowe w postaci olbrzymich tarasów. Na 2 pierwszych poziomach budynku nad parterem oraz na poziomie 25 są tzw. sky frames, moduły nadające budynkowi horyzontalnego wymiaru. Będą kontrastem dla pozostałych 4 modułów mieszkalnych, które należą do wymiaru wertykalnego. Odmienność płaszczyzn modułów wyraźnie widać na wizualizacjach.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot44.jpg)

The Scotts Tower realizuje też koncepcję ulokowania wieżowca w 3 urbanistycznych wymiarach: miasto-dzielnica/sąsiedztwo-dom. W mikroskali kryteria te spełniają części składowe budynku, w makroskali staranne umiejscowienie The Scotts Tower w przestrzeni miejskiej Singapuru. Zarówno okna mieszkań, jak i megatarasy skierowane są na najbardziej charakterystyczne części miasta: przystań, parki, zabytkowe świątynie, dzielnicę biznesową. W przypadku megatarasów ich funkcje dopasowano do roztaczającej się z nich panoramy.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot54.jpg)

Megatarasy na pierwszych poziomach (nazwane sky lobby) to enklawa zieleni, bufor przed miejskim zgiełkiem. Wewnątrz ulokowano pomieszczenia rekreacyjne dla mieszkańców, jak: baseny, siłownie, spa, restauracje, itp.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot64.jpg)

Charakterystyczne megatarasy u szczytu budynku (nazwane sky terraces) także mają pełnić funkcje rekreacyjno-socjalizacyjne. W zależności od tarasu przewidziano tam ogród, klub/ restaurację, basen, kilka jacuzzi.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot72.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot82.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot91.jpg)

The Scotts Tower imponuje pomysłowością rozwiązań architektonicznych oraz udogodnieniami dla mieszkańców. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że mieszkając w takim miejscu, nie ma powodu, aby wychodzić z domu. Mieszane odczucie może budzić fasada wieżowca. Megatarasy nadają jej nieregularną linię. Dają złudzenie otworów, przez które można dostrzec szczegóły konstrukcji. Duże przestrzenie zaburzające linię fasady i jakby odsłaniające wnętrze to cecha także innych projektów UNStudio, np. nowego wydziału ekonomii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/fot101.jpg)

zdjęcia UNStudio

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.