Mieszkańcy niemieckiego miasta znów poczuli się jak w czasie wojny [wideo]

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już 66 lat, wciąż odnajdywane są pozostałości zmagań wielkich mocarstw. Tym razem niemiła niespodzianka spotkała mieszkańców miasta Koblenz, położonego nad Renem. Odkrycie potężnej bomby wymusiło ewakuację niemal połowy miasta.

Harald Tittel / AP
Harald Tittel / AP
Grzegorz Nowak

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już 66 lat, wciąż odnajdywane są pozostałości zmagań wielkich mocarstw. Tym razem niemiła niespodzianka spotkała mieszkańców miasta Koblenz, położonego nad Renem. Odkrycie potężnej bomby wymusiło ewakuację niemal połowy miasta.

Częściowo zanurzony w rzece przedmiot, widoczny na powyższym zdjęciu, to dwutonowa bomba, która wpadła do Renu podczas nalotów brytyjskiego RAF-u na miasto. Najniższy od wielu lat poziom rzeki odkrył śmiertelnie niebezpieczne znalezisko. W przeciwieństwie do setek podobnych zrzuconych na miasto, ta wciąż ma szansę wybuchnąć.

Bomba jest jednym z największych ładunków, jakich używano w czasie wojny. Swoją nazwę "Blockbuster" zawdzięcza sile rażenia, zdolnej niszczyć całe kwartały miast. Pomimo tego, że ładunek znaleziony w Renie jest jedną z mniejszych wersji tej bomby, władze zarządziły ewakuację 45 tys. mieszkańców miasta (wszystkich w obrębie 2 km od znaleziska). Trzeba było również zorganizować przeniesienie personelu i pacjentów dwóch szpitali, siedmiu domów opieki oraz więzienia. Jakby tego było mało, w pobliżu dużej bomby znaleziono kolejną, znacznie mniejszą.

Na dziś zaplanowano kontrolowaną detonację. Z pewnością w Sieci pojawią się nagrania z całej operacji, więc warto obserwować, co się dzieje na YouTube. Tymczasem poniżej możecie obejrzeć filmową relację opisującą odkrycie bomby i ewakuację miasta.

Źródło: dvice.comsfgate.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.