Mini szklarnia na balkon. Sposób na świeże warzywa w bloku
Szklarnia na balkon to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto mieszka w bloku, ale chce mieć niewielką uprawę własnych warzyw. Docenią ją również ci, którzy mieszkają w domu, a w ogrodzie nie mogą zagospodarować specjalnego obszaru do uprawy roślin.
Przygotowaliśmy krótki poradnik dla każdego, kto planuje zakup szklarni na balkon lub taras. Choć w teorii wydawać się może, że jest to proste zdanie – praktyka pokazuje, że wybór najlepszej szklarni balkonowej nie jest wcale taki prosty. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, dzięki którym w prosty sposób stworzysz odpowiednie miejsce dla twoich roślin.
Po co mi szklarnia?
Do uprawy warzyw na balkonie lub tarasie niezbędne jest odpowiednie nawadnianie roślin oraz zapewnienie dostępu do światła. W praktyce jednak nie jest to to takie proste, jak może się wydawać i mimo dużych starań, nieodpowiednio zaopiekowane warzywa nie wyrosną wcale lub wyrosną na takim poziomie, jaki nie jest zadowalający.
Właśnie dlatego ważne jest zapewnienie kompleksowej ochrony przydomowej uprawie na balkonie lub tarasie. Szklarnie balkonowe ochraniają rośliny przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, tj. przymrozkami, silnymi wiatrami lub zanieczyszczeniami z powietrza, których dużo w ruchliwych miejscach. Dodatkowo szklarnia na balkon pozwala rozpocząć uprawy już wczesną wiosną, kiedy jeszcze temperatury wieczorami i nocą nie są najwyższe – a w tym specjalnym pomieszczeniu sadzonki są zabezpieczone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spopularyzowani odc. 1 - SmartHEAL
Czym kierować się podczas wyboru szklarni na balkon?
Najważniejszą kwestią, którą należy przemyśleć przed zakupem, jest rozmiar szklarni na balkon. Producenci oferują mnóstwo produktów, które z uwagi na brak punktu odniesienia na zdjęciach mogą wyglądać na duże i mieszczące wiele roślin. Warto zatem przede wszystkim zmierzyć powierzchnię, na której zamierzasz umieścić szklarnię i weryfikować specyfikację konkretnych ofert.
Miej na uwadze, że najmniejsze konstrukcje mogą okazać się niewystarczające dla niektórych warzyw. Bierz zatem pod uwagę przyszłość i wybierz taką szklarnię, która będzie odpowiednia dla wielu roślin, nawet tych rosnących wysoko.
Istotnym kryterium jest też materiał, z którego jest wykonana szklarnia. W sieci można znaleźć drewniane szklarnie na balkon, jednak często nie są one zabezpieczone przed wilgocią (szczególnie te tańsze). Oznacza to, że po zakupie warto odpowiednio przygotować drewno.
Dużo bardziej wytrzymałym rozwiązaniem będzie plastikowa szklarnia, która jednak musi być odporna na promienie słoneczne. Najbardziej uniwersalna i wytrzymała będzie z kolei szklarnia z aluminiową konstrukcją. Nie dość, że będzie stabilna w przypadku niesprzyjających warunków, to jednocześnie nie będzie mieć na nią wpływu woda, która przypadkiem może rozlać się wewnątrz.
Koniecznie zwracaj też uwagę na osłonę szklarni balkonowej, którą zamierzasz kupić. Najtańsze rozwiązania zwykle charakteryzują się cienką warstwą plastikowej osłony, która wprawdzie nie powinna uszkodzić się na wietrze i słońcu, ale podczas ewentualnych prac wewnątrz może istnieć ryzyko jej przerwania. Szukaj takich szklarni, których osłony można mocno rozciągnąć na konstrukcji, aby poruszająca się na wietrze płachta nie uderzała w rośliny.
Wygodnym rozwiązaniem są osłony, które można zamknąć przy użyciu wszytego zamka. To rozwiązanie, które dodatkowo gwarantuje większą kontrolę nad warunkami w środku szklarni. Gorszym rozwiązaniem okaże się osłona przywiązywana do dolnej części szklarni.
Choć najtańsze szklarnie balkonowe można kupić już za ok. 150 zł, zdecydowanie lepiej zainteresować się droższymi konstrukcjami. To jeden z tych produktów, w których cena istotnie wpływa na jakość. Wyposażone w półki o niskiej wytrzymałości szklarnie z nomen omen niskiej półki mogą okazać się wyborem, który nie spełni swoich oczekiwań.
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii