Mój Prąd na wyczerpaniu. Nie każdy dostanie pieniądze na fotowoltaikę

Mój Prąd na wyczerpaniu. Nie każdy dostanie pieniądze na fotowoltaikę

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Źródło zdjęć: © Getty Images
25.09.2021 08:49, aktualizacja: 08.03.2022 13:47

Mój Prąd cieszy się ogromnym zainteresowaniem, mimo obniżenia kwoty dotacji. Liczba chętnych na skorzystanie z dotacji na fotowoltaikę jest tak duża, że już po trzech miesiącach od startu trzeciej edycji programu, budżet jest na wyczerpaniu.

Mój Prąd to program, który odniósł duży sukces, jeśli chodzi o samą liczbę zainteresowanych tematem odnawialnych źródeł energii. To, ile gospodarstw domowych zdecydowało się zainwestować w fotowoltaikę, przerosło rządzących. Okazuje się, budżet trzeciej edycji programu, która wystartowała trzy miesiące temu, jest już na wyczerpaniu.

Mimo obniżenia kwoty dofinansowania z 5000 na 3000 złotych liczba chętnych wcale nie zmalała. Szacuje się, że pieniędzy mogło wystarczyć na dopłaty do maksymalnie 178 tys. instalacji fotowoltaicznych. Na ten moment Polacy złożyli już 162 tys. wniosków, co oznacza, że niewiele osób zdąży jeszcze uszczknąć kawałek tego pieniężnego tortu.

Jak czytamy w komunikacie NFOŚiGW, przy obecnym trendzie i tempie wpływania wniosków, liczba 178 tys. zostanie przekroczona jeszcze przed końcem września.

"Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków" - czytamy w nagłówku komunikatu.

Mimo wciąż trwających dyskusji na temat wad instalacji fotowoltaicznych, Polacy ciągle masowo w nie inwestują. Przy tak dużym tempie rozwoju OZE w kraju, przy jednoczesnym zaniedbaniu rozwoju infrastruktury, może się okazać, że niebawem elektrownie słoneczne zaczną przynosić znacznie mniejsze zyski ze względu na to, że będą się wyłączać z powodu zbyt dużego napięcia w sieci.

Nie znamy jeszcze szczegółów czwartej edycji programu Mój Prąd. Wiadomo jednak, że ma on stawiać w większej mierze na autokonsumpcję i magazynowanie energii elektrycznej. Na szczegóły będziemy musieli jeszcze zaczekać - Mój Prąd 3.0 miał planowo skończyć się w grudniu 2021 roku. Już teraz wiadomo, że nabór wniosków zakończy się znacznie wcześniej.

Dotację w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd może otrzymać prosument, który wydatki na instalację fotowoltaiczną poniósł po 1 lutego 2020 roku. Dotowana instalacja może mieć moc od 2 do 10 kWp.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)