Motyle skrzydła utrudnią pracę oszustom

Dokumenty osobiste oraz banknoty produkowane w przyszłości mogą do złudzenia przypominać kolorystycznie skrzydła pięknych motyli. W barwnych, opalizujących refleksach można zaszyfrować osobisty podpis tak, by stal się nie do podrobienia.

Motyle skrzydła utrudnią pracę oszustom
Katarzyna Kieś

Dokumenty osobiste oraz banknoty produkowane w przyszłości mogą do złudzenia przypominać kolorystycznie skrzydła pięknych motyli. W barwnych, opalizujących refleksach można zaszyfrować osobisty podpis tak, by stal się nie do podrobienia.

Naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę opalizujących deseni ze skrzydeł motyli po to, by opracować skuteczny system zabezpieczania ważnych dokumentów i pieniędzy.

Pewnie nieraz widzieliście, jak mienią się skrzydła motyla: raz są niebieskie, w chwilę później zielone, by na końcu błysnąć na fioletowo. Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge zauważyli, że mikroskopowa budowa powierzchni skrzydła motyla przypomina nieco dobrze znaną wytłoczkę do jajek. Promienie słoneczne odbijają się w załamaniach struktury oraz w powietrzu, które również buduje skrzydło motyle, tworząc tęczowe refleksy.

Naukowcy wpadli następnie na pomysł, by wytworzyć sztuczne, mieniące się jak prawdziwe skrzydło motyla.

Kiedy eksperyment się udał, pomyśleli o praktycznym zastosowaniu wynalazku. I znaleźli: utrudnianie życia fałszerzom. Okazuje się bowiem, że w opalizujących strukturach da się zakodować ściśle tajne informacje: dane personalne, wzór podpisu, numery identyfikacyjne i wiele innych. Zaletą tej metody byłoby, iż fałszerz nie miałby zielonego pojęcia, że każdy z kolorów, każde z załamań niesie określoną, niepodrabialną informację.

Teraz pozostaje jedynie czekać na kolejną falę wymiany dowodów osobistych, kart kredytowych i wielu innych dokumentów urzędowych. Oraz na prawny nakaz zakupu skanerów rozszyfrowujących treść wiadomości niesionych przez tęczowe refleksy.

Źródło: Nanotechwire

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.