Mycie paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj o tych zasadach
Mycie paneli fotowoltaicznych powinno być standardem, choć wiele osób o nim zapomina. Sprzedawcy przedstawiają instalacje fotowoltaiczne jako całkowicie bezobsługowe, a poprawne czyszczenie paneli może wyraźnie zwiększyć ich wydajność.
25.05.2022 | aktual.: 06.06.2024 10:37
Mycie paneli fotowoltaicznych jest czynnością, do której przystępuje niewielu właścicieli instalacji, szczególnie tych, które zamontowane są na dachu. Wynika to w dużej mierze z faktu, że sprzedawcy i instalatorzy nie informują klienta o takiej konieczności. A pyłki, kurz i punktowe zabrudzenia wyraźnie wpływają na pracę modułów.
Na początku warto zaznaczyć, że nie zawsze warto samodzielnie myć panele fotowoltaiczne. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli instalacja zamontowana jest na dachu, gdzie dostęp jest utrudniony, nie należy ryzykować i lepiej zamówić usługę w firmie specjalizującej się w czyszczeniu fotowoltaiki. Większe uzyski z instalacji fotowoltaicznej nie są warte utraty zdrowia.
Mycie paneli fotowoltaicznych samemu
Jeśli jednak dostęp do paneli fotowoltaicznych na dachu jest łatwy lub instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na gruncie, warto obserwować stan modułów i myć je w razie potrzeby.
Jedną z przyczyn zabrudzeń paneli fotowoltaicznych są pylące drzewa, dlatego warto obserwować, kiedy zjawisko to ustąpi. W trakcie pylenia drzew mycie paneli nie ma głębszego sensu, ponieważ bardzo szybko zabrudzą się ponownie. Jednak samo wyczyszczenie ich z zalegających pyłków wiosennych jest czynnością, której nie warto odpuszczać. Szczególnie przy rzadko występujących opadach, które mogłyby wyczyścić panele.
Czym czyścić panele fotowoltaiczne?
Mycie paneli fotowoltaicznych wymaga zastosowania odpowiednich środków i narzędzi. Wbrew obiegowej opinii nie powinno używać się do tego celu myjek ciśnieniowych. Wysokie ciśnienie wody może uszkodzić moduły.
Aby bezpiecznie wyczyścić moduły fotowoltaiczne, należy wykorzystać miękką gąbkę lub szczotkę, a do samego mycia użyć wody destylowanej lub deszczówki. Przy większym zabrudzeniu modułów wskazane jest wykorzystanie delikatnych detergentów lub wody wymieszanej z octem.
Jeśli jednak panele zostaną wyczyszczone przy użyciu wody z wodociągów, warto je przynajmniej spłukać wodą destylowaną lub deszczówką, aby uniknąć osadu pochodzącego z kamienia.
Jak często myć panele fotowoltaiczne
Instalacja fotowoltaiczna nie musi być myta regularnie. Zazwyczaj wystarczy zrobić to raz lub dwa razy w roku. Jeśli panele brudzą się regularnie, na przykład ze względu na bliskość drogi gruntowej, można tę czynność powtarzać częściej.
Częstotliwość mycia paneli należy zwiększać także wówczas, gdy pojawiają się na nich duże, punktowe zabrudzenia, jak na przykład ptasie odchody. Warto reagować na nie możliwie szybko, ponieważ istotnie ograniczają one pracę danego modułu, a poza tym odchody mogą powodować odbarwienie paneli.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii