Nagrobki z kodami QR coraz popularniejsze. Co skrywa w sobie ta opcja?
W Stanach Zjednoczonych i Japonii, a teraz także w Polsce, coraz popularniejsze stają się nagrobki wyposażone w kody QR. Technologia ta, obecna od około dekady, pozwala odwiedzającym cmentarze na dostęp do informacji o zmarłym przy użyciu smartfona.
01.11.2024 15:23
Ta nowoczesna forma upamiętniania, rozpowszechniona zarówno w Japonii, jak i Stanach Zjednoczonych, pojawiła się jakiś czas temu również w Polsce. Kody QR na nagrobkach umożliwiają bliskim i odwiedzającym obejrzenie zdjęć z życia zmarłego, przeczytanie wspomnień, wszystko to po prostym zeskanowaniu kodu za pomocą smartfona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kody QR na nagrobkach w Polsce
W Polsce takie możliwości oferują między innymi Epado, eMemoria, MemoryBook oraz LuxPerpetua. Również wielu kamieniarzy proponuje takie rozwiązania. Firmy te oferują wewnętrzne platformy umożliwiające tworzenie profilu osoby zmarłej.
Na stronie Epado, założonej przez Stanisława Urbańczyka, można przeczytać: "Epado to wyjątkowe miejsce wspomnień o wspaniałych ludziach, których nie powinniśmy zapomnieć". Platforma umożliwia stworzenie pamiętnika lub albumu wspomnień w łatwy sposób, przypominający tworzenie profilu na social media. Możliwe jest użycie konta z Facebooka lub skorzystanie z tradycyjnego formularza rejestracyjnego.
Co zawiera kod QR?
Po wprowadzeniu podstawowych informacji, można dodać zdjęcia i filmy zmarłego oraz wybrać odpowiedni pakiet zawierający między innymi abonament na stronę oraz fizyczny kod QR na nagrobku. Epado oferuje również aplikację do skanowania kodów dostępnych w Google Play i App Store.
Podobne usługi świadczy eMemoria oraz inne platformy. Zgodnie z informacjami na stronie eMemoria.pl, można "Uwiecznić pamięć twoich bliskich w portalu, a specjalna tabliczka z fotokodem umieszczona na nagrobku pozwoli odwiedzającym poznać historię życia zmarłego po zeskanowaniu kodu QR lub przy pomocy naszej aplikacji dostępnej w Google Play oraz App Store".