Największa elektrownia słoneczna na świecie. Prąd dla dwóch kontynentów

W Australii powstanie największa na świecie elektrownia słoneczna. W ramach projektu Australia-Asia PowerLink zbudowany zostanie obiekt, który zasilać będzie kraje dwóch kontynentów. Będzie to instalacja rekordowa pod wieloma względami.

Największa elektrownia słoneczna na świecie. Prąd dla dwóch kontynentów

29.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:46

Największa elektrownia słoneczna na świecie ma powstać w ramach projektu Australia-Asia PowerLink. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Sun Cable, która chce uruchomić obiekt do 2027 roku. Głównym założeniem projektu jest, jak wynika z nazwy, połączenie dwóch kontynentów. Produkowany w Australii prąd zasili azjatycki Singapur.

Ta największa farma fotowoltaiczna na świecie ma powstać w północnej części Australii, 800 kilometrów na południe od miasta Darwin. Swoją powierzchnią obejmie ona 12000 hektarów. Elektrownia ma pracować z mocą od 17 do 20 GWp, a do tego ma być połączona z rekordowo dużym magazynem energii, którego pojemność ma wynosić między 36 a 42 GWh.

Poza wielkością samej elektrowni i magazynów Australia-Asia PowerLink może pochwalić się jeszcze odległością, na jaką zielona energia będzie przesyłana. W linii prostej będzie to aż 3351 kilometrów. Oznacza to, że prąd produkowany przez australijską farmę fotowoltaiczną będzie transportowany przy użyciu kabli podmorskich o łącznej długości 4200 kilometrów. Przy ich użyciu do Singapuru dostarczanych będzie 3,2 GW energii elektrycznej. Ma to pozwolić na pokrycie około 15 proc. zapotrzebowania całego państwa na prąd.

Jak czytamy na stronie Sun Cable, projekt AAPowerLink to bardzo kosztowna inwestycja. Według zamieszczonych tam danych inwestycja pochłonie ponad 30 miliardów dolarów australijskich, czyli prawie 90 miliardów złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newsfotowoltaikagoesgreen
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.