Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jak zrobić to poprawnie?

Strona głównaCzyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jak zrobić to poprawnie?
19.09.2021 09:25
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: © Pixabay

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno być czynnością, do której właściciele fotowoltaiki przystępują regularnie. Niestety sprzedawcy rzadko mówią o tym klientom, ponieważ nie chcą ich straszyć dodatkowymi obowiązkami.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych może mieć duży wpływ na ilość energii elektrycznej generowanej przez naszą przydomową elektrownię. Zapylenie modułów, a także punktowe, większe zabrudzenia, w znaczny sposób wpływają na to, ile prądu będą w stanie wyprodukować. W związku z tym ważne jest, by mieć świadomość jak myć panele fotowoltaiczne.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w wielu przypadkach samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych może okazać się niemożliwe. W przypadku modułów zamontowanych na dachu dostęp do nich nie zawsze jest na tyle łatwy, by można było bez problemu wyczyścić je bez użycia specjalistycznego sprzętu. Warto wtedy zamówić usługę u specjalistów, którzy nie mają problemów z wejściem na dach i dojściem do każdego z paneli z osobna.

Montaż fotowoltaiki - jak wybrać dobrego fachowca? Porady od eksperta
Montaż fotowoltaiki - jak wybrać dobrego fachowca? Porady od eksperta

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych

W przypadku, gdy moduły są w naszym zasięgu, możemy przystąpić do czyszczenia ich samemu. W tym momencie warto podkreślić jedną rzecz. Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie należy używać myjek ciśnieniowych. Zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić moduły.

Czy Mój Prąd ma sens? Ekspert komentuje dotacje do fotowoltaiki
Czy Mój Prąd ma sens? Ekspert komentuje dotacje do fotowoltaiki

W celu wymycia modułów fotowoltaicznych najlepiej użyć miękkiej gąbki i szczotki w połączeniu z wodą destylowaną lub deszczówką. Jeśli panele są mocniej zabrudzone, wskazane jest użycie delikatnego detergentu lub mieszaniny wody z octem.

Jeśli ktoś zdecyduje się na umycie paneli wodą z kranu, musi je co najmniej spłukać wodą destylowaną. Dzięki temu na panelach nie pojawi się osad pochodzący z kamienia.

Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć
Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?

W większości przypadków panele fotowoltaiczne wystarczy umyć raz lub dwa razy do roku. Gdy deszcz pada regularnie, ich mycie może w ogóle nie być konieczne. Woda opadowa regularnie będzie spłukiwać pył, który osadza się na panelach. Jeśli jednak mamy suche lato, w pobliżu naszej instalacji znajduje się pole uprawne lub droga gruntowa, dobrze jest panele umyć.

W przypadku punktowych zabrudzeń, jak na przykład ptasie odchody, warto reagować jak najszybciej. Po pierwsze - tego typu plama istotnie wpływa na pracę modułu, a po drugie - odchody mogą spowodować odbarwienie paneli.

Udostępnij:
Komentarze (38)