Największa pływająca farma wiatrowa na świecie. To projekt Norwegów

Hywind Tampen  - największa pływająca farma wiatrowa na świecie
Hywind Tampen - największa pływająca farma wiatrowa na świecie
Źródło zdjęć: © equinor.com

13.06.2022 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hywind Tampen to największa pływająca farma wiatrowa na świecie. Za ten projekt odpowiadają Norwegowie. Elektrownia posłuży do zasilania platform naftowych i gazowych.

Norwegia stawia na elektrownie wiatrowe. Hywind Tampen to projekt największej na świecie pływającej farmy wiatrowej. Odpowiada za niego firma Equinor. Docelowa moc całej elektrowni ma sięgać 94,6 MW.

Dziennikarze serwisu Offshore Energy poinformowali niedawno o rozpoczęciu prac montażowych na powstającej w Norwegii farmie wiatrowej. Zamontowane zostały pierwsze turbiny, z których każda cechuje się mocą od 8 do 8,6 MW. Turbiny są instalowane na pływających fundamentach typu SPAR w odległości 140 kilometrów od norweskiego wybrzeża. Głębokość wody w tym miejscu osiąga od 260 do 300 metrów.

Elektrownia wiatrowa Hywind Tampen wesprze norweski przemysł naftowy. Obiekt posłuży do zasilania platform naftowych i gazowych Snorre i Gullfaks. Obecnie szacuje się, że pozwolą one na pokrycie ok. 35 proc. rocznego zapotrzebowania na energię pięciu platform.

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa Equinor można przeczytać, że po uruchomieniu farmy Hywind Tempen, będzie ona posiadać blisko połowę mocy zainstalowanej w pływających farmach wiatrowych na całym świecie.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)