Największy magazyn energii w Europie. Rekord pobity

W Wielkiej Brytanii powstał największy bateryjny magazyn energii. Za inwestycję odpowiada spółka Harmony Energy Income Trust. Uruchamiając nowy największy magazyn w Europie, inwestor pobił poprzedni rekord, który sam ustanowił.

Największy magazyn energii w Europie
Największy magazyn energii w Europie
Źródło zdjęć: © HEIT

22.10.2023 | aktual.: 19.01.2024 07:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Harmony Energy Income Trust (HEIT) to brytyjski inwestor, który właśnie uruchomił największy bateryjny magazyn energii w Europie. Magazyn wybudowany w ramach projektu Bumpers pobił poprzedni rekord, który dzierżyła inna inwestycja HEIT, czyli magazyn zlokalizowany w Pillswood w Yorkshire.

Magazyn, który do tej pory cieszył się mianem największego w Europie, cechował się mocą na poziomie 98 MW i pojemnością 196 MWh. Nowo uruchomiony magazyn w Buckinghamshire przebija jego parametry nieznacznie. Jego moc to 99 MW, a pojemność - 198 MWh. Oprócz niego uruchomiony został też magazyn HEIT Little Raith o mocy 49,5 MW i pojemności 99 MWh, który zlokalizowany jest w Szkocji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oba magazyny to magazynu dwugodzinne. Są one w stanie zgromadzić taką ilość energii elektrycznej, która pozwoli na zasilanie 450 tys. gospodarstw domowych przez dwie godziny. Do działania magazynów została wykorzystana technologia Tesli.

Największy magazyn energii w Europie

W magazynie zlokalizowanym w Buckinghamshire zastosowany zostałsystem Megapack 2XL firmy Tesla. Projekt obsługiwany jest przy wykorzystaniu algorytmicznej platformy handlowej Tesli o nazwie Autobidder. Ta sama platforma stosowana jest w innych projektach inwestora.

Budowa magazynów energii ma pomóc w stabilizacji brytyjskiego systemu energetycznego, w którym dużą rolę odgrywają odnawialne źródła energii, a także ułatwić transformację energetyczną, której podstawą jest coraz mniejsza zależność od paliw kopalnych. Dzięki systemom magazynowania energii rzadziej będzie dochodzić do zatrzymywania elektrowni wiatrowych w okresach, gdy produkcja jest większa od zapotrzebowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.