NASA prezentuje futurystyczne technologie
W 30. rocznicę lotu pierwszego promu kosmicznego (Columbia, 12 IV 1981) NASA ogłosiła listę nowych technologii, nad jakimi będzie pracować w ciągu kolejnej dekady. Są tu między innymi techniki budowy baz kosmicznych, wytrzymałe materiały oraz wielofunkcyjne roboty.
15.04.2011 14:06
W 30. rocznicę lotu pierwszego promu kosmicznego (Columbia, 12 IV 1981) NASA ogłosiła listę nowych technologii, nad jakimi będzie pracować w ciągu kolejnej dekady. Są tu między innymi techniki budowy baz kosmicznych, wytrzymałe materiały oraz wielofunkcyjne roboty.
Warto podkreślić, że takie plany powstały po raz pierwszy właśnie w 1981 roku. To dzięki wprowadzeniu lotów wahadłowych pojawiły się na świecie żarówki diodowe LED. Wynalezione zostały jako źródła światła na pokładach promów kosmicznych. Dziś mamy je w każdym domu. Podobnie powstały także szczypce z bolcami eksplozywnymi. Pomyślane do napraw w przestrzeni, doskonale sprawdzają się w dłoniach członków ekip ratunkowych. Tnie się nimi blachy wozów, aby wydobywać z nich rannych.
Zobacz także
Tym razem plany NASA związane są z eksploracją kosmosu, jednak z pewnością technologie pomyślane pod tym kątem przyjmą się również na Ziemi. Laboratoria badawcze będą pracować nad lekkimi, a zarazem wytrzymałymi materiałami, które stanowić mają budulec przyszłych obiektów poza naszą planetą. A więc nadające się do tworzenia ścian i podłóg baz na Księżycu (a może i dalej), stacji kosmicznych czy sond przemierzających nieskończone otchłanie kosmosu. Tak w ogóle pozaziemskie bazy wydają się bardzo ważnym celem agencji. Co na to wskazuje?
Pierwszym dowodem jest kolejna technologia na liście. To tworzenie autonomicznych, zamkniętych środowisk, gdzie zaistnieje wtórny obieg wody i energii. Czyli rozszerzenie idei stacji kosmicznych, z tym, że nie w próżni, ale na ciałach niebieskich. Wiąże się z tym konieczność opracowania wydajnych źródeł energii, co jest kolejnym celem NASA na najbliższe lata. A do baz wracając - kolejnym dowodem na ważność tego pomysłu jest ogłoszenie przez ma agencję, że mają rozpocząć się bardzo dokładne i szczegółowe testy, związane z wpływem długotrwałego przebywania poza Ziemią ludzkiego ciała.
Ostatnią z ważnych informacji jest praca nad całą serią uniwersalnych robotów. Zaplanowano zarówno człekokształtne, jak też i inne, zaś ich zadaniem będzie pomoc ludziom w kosmosie - zarówno podczas lotu, jak i na obcych globach. Planuje się także nową serię bezzałogowych łazików, które odwiedzą inne planety Układu Słonecznego. A jak powiedział Dan Lockney z NASA:
Na pewno wraz z rozwojem zaplanowanych przez nas technologii pojawią się nowe, o których nawet jeszcze nie wiemy, że istnieją i że ich potrzebujemy.
Zważywszy na cięcia budżetowe, jakie doświadcza od administracji NASA, mam tylko nadzieję, że dość ambitne plany agencji nie pozostaną tylko na papierze.
Źródło: computerworld.com