Naukowcy stworzyli przeźroczyste aluminum

Naukowcy z Oxfordu stworzyli coś bardzo ciekawego. Chodzi o przeźroczyste aluminum. Jednak nie da się przez nie zobaczyć zbyt wiele, no chyba, że macie akurat pod ręką bardzo mocne światło ultrafioletowe.

przezroczyste-aluminium
przezroczyste-aluminium
Damian

Naukowcy z Oxfordu stworzyli coś bardzo ciekawego. Chodzi o przeźroczyste aluminum. Jednak nie da się przez nie zobaczyć zbyt wiele, no chyba, że macie akurat pod ręką bardzo mocne światło ultrafioletowe.

Taki efekt udało się uzyskać, dzięki potężnemu laserowi przy pomocy którego wytrącono elektron z każdego atomu gliny. W taki sposób powstał przeźroczysty egzemplarz tego materiału. Najciekawsze jest jednak to, że zabieg ten w żaden sposób nie wpłynął na strukturę aluminum. Cały czas ma on takie same właściwości.

Jak już wspominałem, aby dojrzeć coś przez kawałek takiego materiału, konieczne jest ekstremalnie mocne światło ultrafioletowe.

Co prawda, glina ma zaledwie 1/20 grubości ludzkiego włosa, a do jej stworzenia był konieczny prąd w ilości, która wystarczyłaby dla całego miasta, ale liczy się efekt. Jestem pewien, że naukowcy nie poddadzą się w swoich działaniach i cały czas będą starali się udoskonalić swój wynalazek, który na pewno może mieć wiele ciekawych zastosowań.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.