Naukowcy wymazali wspomnienia myszy. Użyli do tego światła
Japońscy naukowcy opracowali metodę, która pozwala manipulować wspomnieniami. Opiera się ona na systemie neuronowo-optycznym.
30.11.2021 11:15
Za eksperyment odpowiada zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto, kierowany przez Akihiro Goto. Badanie jest wciąż w toku, ale jego autorzy zaprezentowali niedawno na łamach Science pierwsze obiecujące wyniki.
Wymazywanie wspomnień
Opracowana technologia jest łudząco podobna do tej, jaką można zobaczyć w popularnej serii "Faceci w czerni". Przypomnijmy, że filmowi agenci używali specjalnego urządzenia, które wymazywało wspomnienia za pomocą błysku światła. Z badań Japończyków wynika, że światło można wykorzystać do dezaktywacji białka uczestniczącego w konsolidacji pamięci.
Wspomnienia są konsolidowane podczas snu dzięki aktywności nerwowej, w procesie zwanym długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP). Badając cały proces, można określić czas i miejsce powstawania wspomnień w mózgu – zwraca uwagę serwis Interesting Engineering.
W trakcie eksperymentów zespół Goto zahamował działanie kofiliny, białka niezbędnego dla LTP. Naukowcy wstrzyknęli do mózgów myszy wektor adenowirusowy (AAV), który uwalnia reaktywne formy tlenu. Pod wpływem światła dezaktywują one wszystkie pobliskie związki, w tym kofilinę.
Metoda może pomóc przy zaburzeniach psychicznych
Eksperymenty wykazały, że możliwe jest wymazanie wspomnień w hipokampie, gdzie są one przechowywane jako pierwsze. Naukowcy dwukrotnie naświetlili ten obszar mózgu myszy – najpierw po nauczeniu się przez nie zadania, a potem podczas snu. Okazało się, że w ten sposób doszło do usunięcia pamięci krótkotrwałej.
Zadanie, którego miały nauczyć się gryzonie, polegało na umieszczeniu ich w ciemnej komorze, która wywoływała u nich stres. Po naświetleniu mózgów zwierzęta zapominały o wcześniejszych doznaniach i nie były już oszołomione, gdy znalazły się w komorze po raz kolejny.
Współautor badań Yasunori Hayashi wyraził nadzieję, że opracowana technologia pozwoli na izolowanie pamięci zarówno czasowo, jak i przestrzennie na poziomie komórkowym. Wskazał, że nieprawidłowości synaptyczne związane z LTP wpływają na zaburzenia pamięci i uczenia się – występują m.in. przy chorobie Alzheimera i schizofrenii. – Oczekujemy, że nasza metoda doprowadzi do szeregu sposobów leczenia zaburzeń psychicznych – powiedział Hayashi.