Naukowcy z Harvardu stworzyli rój maleńkich robotów [wideo]

Natura jest jednym z głównych źródeł inspiracji dla tęgich głów zajmujących się robotyką. Nic dziwnego więc, że powstaje rój autonomicznych robotów, które potrafią współpracować i komunikować się miedzy sobą. Do czego może się przydać taka technologia?

kilobot
kilobot
Grzegorz Nowak

Natura jest jednym z głównych źródeł inspiracji dla tęgich głów zajmujących się robotyką. Nic dziwnego więc, że powstaje rój autonomicznych robotów, które potrafią współpracować i komunikować się miedzy sobą. Do czego może się przydać taka technologia?

Oczywiście wielkie roje robotów buntujące się przeciwko ludzkości to temat w sam raz na scenariusz filmowy, ale zakładam, że naukowcy ze School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) przy Harvardzie wiedzą, co robią. Stworzone przez nich Kiloboty to niewielkie urządzenia, które raz zaprogramowane, potrafią świetnie radzić sobie na własną rękę i synchronizować swoje działania.

Kilobot to mały układ scalony (wielkości monety), z trzema sztywnymi nóżkami i kilkoma czujnikami. Za jego poruszanie się odpowiadają dwa silniczki, które wprawiają robota w wibracje i pozwalają mu na ślizganie się po płaskiej powierzchni. Ładowana bateria wystarczy na 3 godziny. Co ciekawe, wszystkie części robota kosztują mniej niż 50 dolarów, więc Kilobot ma sporą szansę trafić do masowej produkcji. Taki też jest zamysł jego twórców, którzy wybrali dla niego stosowną nazwę.

Pierwsze zapowiedzi wskazują na to, że licencję na ich produkcje otrzyma szwajcarska firma K-team Corporation. Wygląda na to, że wkrótce każdy będzie mógł stworzyć własny rój robotów. Technologia może znaleźć zastosowanie przy zarządzaniu dużą liczbą inteligentnych maszyn - z pewnością amerykańska armia powinna się nią zainteresować.

Poniżej możecie zobaczyć rój maluchów w akcji.

Introduction to Kilobot

Źródło: dvice.comphysorg.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.