Navigo Smart: Polacy zbudowali inteligentne krzesło

Grupa Nowy Styl wraz z partnerami stworzyła naszpikowane elektroniką krzesło, które zadba o zdrowie i komfortową pracę użytkownika. W jaki sposób jego działanie ma się przełożyć na wymierne korzyści dla nowoczesnego biura?

Navigo Smart: Polacy zbudowali inteligentne krzesło
Jarosław Balcerzak

06.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:47

Mebel jako element Internetu Rzeczy

Innowacyjny produkt jest efektem współpracy Grupy Nowy Styl z Gemsense oraz DSP Group. Stworzone przez nich inteligentne krzesło ma stać się nieodłącznym elementem wyposażenia smart office, a zintegrowane technologie przynieść korzyści pracownikom i właścicielom biur. Jego premiera ma miejsce na odbywających się właśnie targach CES 2017.

Navigo Smart ma być odpowiedzią na narastający problem niewłaściwej postawy pracowników, która w coraz większym stopniu przyczynia się do pogorszenia ich stanu zdrowia i efektywności pracy. Korzyści ma przynieść także pracodawcy, który zastosowaną technologię może wykorzystać do skuteczniejszej optymalizacji przestrzeni biurowej.

Obraz

Obszerny zestaw czujników

Inteligentne krzesło wyposażono w mikrokomputer Gemsense (Red Amber) oraz technologię ULE, odpowiedzialną za wolną od zakłoceń komunikację bezprzewodową. To dzięki jej wykorzystaniu możliwa jest dwukierunkowa komunikacja z komputerem lub smartfonem. Dane zbierane przez Navigo Smart trafiają jednocześnie na urządzenia mobilne i do chmury.

Wśród funkcji znalazły się:

  • Monitoring ustawienia siedziska krzesła dzięki czujnikowi podczerwieni,
  • Obserwacja pozycji ciała użytkownika dzięki 4 czujnikom nacisku w siedzisku i 2 w oparciu (monitorowanym także przez żyroskop i akcelerometr),
  • Pomiar warunków fizycznych dzięki czujnikom temperatury(http://balcerzak.gadzetomania.pl/59106,t-winter-ogrzewane-wkladki-do-butow), wilgotności i ciśnienia,
  • Analiza zajętości stanowisk, dzięki analizie danych z czujników pod kątem zajętości biurek w biurze i jego strefach.
Obraz

Odważna innowacja

O zdrowie użytkowników ma zadbać także dołączana gra na VR, która wymuszając ruch zachęca do większej aktywności. O funkcjonalność produktu zadbano więc pod każdym względem. Czy to wystarczy, aby przekonać przedsiębiorstwa do inwestycji – dowiemy się zapewne już wkrótce. Już dziś można natomiast przyznać, że ekspansja Internetu Rzeczy nabrała pełnego rozpędu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.