Nie masz świadectwa energetycznego? Możesz dostać mandat
Od niemal roku obowiązuje przepis, który wymaga od właścicieli nieruchomości posiadania świadectwa energetycznego podczas sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Ten dokument jest również niezbędny dla domów zbudowanych po 2009 roku. Jego brak może skutkować nałożeniem wysokich kar pieniężnych.
Wprowadzenie regulacji dotyczącej świadectw energetycznych miało miejsce blisko rok temu. Dokument ten informuje o rocznym zużyciu energii w budynku. Uzyskanie świadectwa często wiąże się z dość wysokimi kosztami, a brak tego dokumentu grozi sankcjami finansowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?
Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Cena wystawienia świadectwa energetycznego nie jest jednolita i zależy głównie od lokalizacji oraz wielkości nieruchomości. Na ogół koszt waha się w granicach kilkuset złotych, jednak w niektórych obszarach bywa wyższy, szczególnie dla nietypowych budynków, takich jak duże, stare budowle.
Do sporządzenia świadectwa energetycznego konieczne jest przeprowadzenie operatu energetycznego, który mogą wykonać jedynie certyfikowani fachowcy. Oni właśnie mają za zadanie szczegółowo przeanalizować i zbadać zużycie energii w budynku.
Jakie kary za brak świadectwa energetycznego?
W przypadku kontroli, kara za brak świadectwa energetycznego może wynieść do 5 tysięcy złotych. Oprócz tego wprowadzono regularne przeglądy systemów ogrzewania, które zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii są przeprowadzane w określonych odstępach czasowych:
- co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów na paliwo ciekłe lub stałe o mocy ponad 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów gazowych o mocy większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 3 lata – dla innych źródeł ciepła lub części systemów ogrzewania i wentylacji o sumarycznej mocy przekraczającej 70 kW.
Świadectwo charakterystyki energetycznej, według Ministerstwa Rozwoju i Technologii, określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do funkcjonowania budynku pod kątem ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych także oświetlenia. Dokument ten ma służyć potencjalnemu nabywcy jako szczegółowa informacja o stanie energetycznym nieruchomości. Świadectwo wydane po 28 kwietnia 2023 roku jest ważne przez dziesięć lat.