Okna, które generują prąd. Czy są w stanie zastąpić fotowoltaikę?

Naukowcy dokonali niezwykłego postępu w produkcji okien, które mogą jednocześnie działać jako źródła energii elektrycznej. Udało się to dzięki opracowaniu ogniw perowskitowych, które są zdolne przepuścić ponad 20% światła widzialnego.

Naukowcy pracują nad stworzeniem okien solarnych
Naukowcy pracują nad stworzeniem okien solarnych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Dr Jae Choul Yu

Za tą nowatorską technologią stoi zespół ekspertów z ARC Center of Excellence in Exciton Science, który kieruje profesor Jacek Jasieniak z Wydziału Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Monasha w Australii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Jak okna generują prąd?

Jak podaje portal Interesting Engineering, to nowe rozwiązanie pozwala na istotne zwiększenie ilości światła widzialnego, które przechodzi przez ogniwa, co zwiększa ich potencjalne zastosowania.

Wcześniejsze prace tego zespołu zaowocowały stworzeniem półprzezroczystych ogniw perowskitowych, które osiągały wydajność konwersji energii słonecznej na elektryczność na poziomie 17% i przepuszczały 10% światła widzialnego. Nowoczesne technologie pozwalają teraz przepuszczać dwa razy więcej światła przy niemal takiej samej wydajności wynoszącej 15,5%.

Czy nowy wynalazek zrewolucjonizuje rynek?

Profesor Jasieniak zwrócił uwagę, że jest to ważny krok w kierunku realizacji wysoce wydajnych i stabilnych urządzeń perowskitowych, które mogłyby być stosowane jako okna solarne, co stanowi nową perspektywę na rynku.

Australijskie badania mogą w przyszłości doprowadzić do produkcji ogniw łączących funkcje paneli słonecznych i szyb okiennych. Co więcej, grupa profesora Jasieniaka opracowała ogniwa o wydajności zaledwie 4,1%, ale charakteryzujące się przepuszczalnością światła na poziomie 52,4%. To sugeruje, że urządzenia perowskitowe stają się coraz bardziej przypominające przezroczyste szyby.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.