Nie tylko fotowoltaika. Biogaz rozwinie się na polskiej wsi

Nie tylko fotowoltaika. Biogaz rozwinie się na polskiej wsi

Biogazownia
Biogazownia
Źródło zdjęć: © Pixabay
25.11.2021 08:26

Odnawialne źródła energii to nie tylko fotowoltaika. Biogaz i biometan na polskich wsiach będą się rozwijać. Podpisano Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o podpisaniu Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Ma być to szansa na uczynienie polskich wsi samowystarczalnymi, jeśli chodzi o energetykę.

Początek prac nad Porozumieniem rozpoczął się ponad rok temu. 13 października 2020 roku podpisany został List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego. W prace nad projektem zaangażowane było nie tylko ministerstwo, ale także polskie firmy i instytucje, które są zainteresowane rozwojem tej gałęzi energetyki.

- Polski kapitał chce angażować się w kolejne projekty wspierające rozwój nie tylko biogazu, ale i biometanu, o czym świadczy obecność podmiotów, kluczowych na krajowym rynku, które dostrzegając ogromny potencjał w tworzonym od podstaw rynku, opracowują nowatorskie rozwiązania - powiedziała Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

Rozwój branży biogazu i biometanu pozwoli na zmianę struktury energetycznej Polski. Ponadto, jak czytamy w komunikacie ministerstwa, może być to krok w kierunku rozwoju zielonego sektora, dzięki któremu uda się poprawić sytuację gospodarczą, która wciąż cierpi z powodu pandemii koronawirusa.

Rozwój sektora biogazu i biometanu niewątpliwie jest dużą szansą na krok w przód dla polskich wsi. Biorąc pod uwagę, że budowa farm fotowoltaicznych wymaga poświęcenia ogromnego terenu, biogazownie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pozwolą wykorzystać odpady z produkcji rolnej, a przy tym nie będą wymagały poświęcania wysokiej jakości gruntów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)