Nie wyrzucisz urządzeń AGD przez 10 lat. Komisja Europejska ma to sposób

Komisja Europejska chce przedłużyć życie urządzeniom AGD i RTV. W mijającym tygodniu zaprezentowała wniosek przepisów prawa do naprawy. Zgodnie z nimi producenci pralek, telewizorów i odkurzaczy będą zmuszeni zadbać o ich naprawę nawet przez dekadę, a ich urządzenia mają mieć bliżej do serwisu, niż na śmietnik.

Naprawy urządzeń AGD nawet przez 10 lat. Co oznacza prawo do naprawy?
Naprawy urządzeń AGD nawet przez 10 lat. Co oznacza prawo do naprawy?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Naprawy pralek, lodówek, odkurzaczy i telewizorów to coraz mniej popularne rozwiązanie. Szwankujący sprzęt zazwyczaj wymieniamy na nowy, a serwis bierzemy pod uwagę jako coś tymczasowego. Szczególnie, że lśniące nowością urządzenia AGD i RTV oferują mniejsze zużycie energii elektrycznej. Takie podejście wydaje się więc rozsądne, ale ma istotny skutek uboczny.

Dlaczego urządzenia AGD warto naprawiać?

Poprzednicy nowych urządzeń AGD oraz RTV najczęściej z naszych domów trafiają na śmietnik i to zbyt wcześnie. Wiele z nich moglibyśmy naprawiać i używać przez kilka lat dłużej. Tymczasem łatwo nam się ich pozbyć i uczynić odpadem. Dla nas to tylko jedna pralka, ale w całej UE tworzymy potężną dawkę zanieczyszczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Test terenowy ViewSonic M2e

Według danych Komisji Europejskiej rocznie przybywa w ten sposób 35 milionów ton nowych odpadów, które przyczyniają się do emisji 261 milionów ton gazów cieplarnianych. Tego nie zrównoważymy bardziej energooszczędnymi urządzeniami, tylko ograniczaniem ilości elektrośmieci. Naprawy urządzeń AGD są nam potrzebne, niczym czyste powietrze.

Jak będzie działać prawo do naprawy?

Za górę elektrośmieci postanowiła zabrać się Komisja Europejska, wnioskując o nowe przepisy określane jako prawo do naprawy. Przewidują on szereg środków, dzięki którym naprawy urządzeń AGD i RTV staną się popularne oraz tańsze. Ma to przedłużyć ich użytkowanie i ograniczyć ilość odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe.

Prawo do naprawy w UE zmieni dwie istotne rzeczy

  • producenci staną się zobowiązani do oferowania naprawy urządzeń przez okres od 5 do 10 lat od momentu sprzedaży, niezależnie od czasu w jakim oferują gwarancje
  • zostanie wprowadzony europejski standard jakości usług naprawczych

W przepisach pojawia się też wymóg zaistnienia internetowego portalu naprawczego oraz zobowiązanie producentów do informowania konsumentów na etapie sprzedaży o zakresie napraw, których może on dokonywać samodzielnie. W ten sposób serwis sprzętu AGD ma być tańszy oraz bardziej dostępny.

Jakich urządzeń dotyczy prawo do naprawy?

Prawo do naprawy będzie miało zastosowania dla urządzeń sprzedawanych w UE. Nie będzie istotne miejsce ich produkcji ani miejsce rejestracji producenta. Dotyczy głównie urządzeń z kategorii dużego i średniego AGD oraz wybranych sprzętów RTV. Wśród nich znalazły się między innymi: pralki, suszarki, odkurzacze oraz telewizory.

Obecna propozycja nie przewiduje drobnej elektroniki. Wnioskodawca nie wyklucza jednak uwzględnienia w prawie do naprawy także smartfonów i tabletów. Co więcej, jest to realne na etapie ratyfikacji przepisów. Prawo do naprawy zacznie obowiązywać dopiero w momencie jego przyjęcia przez Parlament Europejski. To z kolei wymaga wcześniejszej ratyfikacji przez wszystkie państwa unijne. Proces ten potrwa około roku i przewiduje możliwość korekty wniosku.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (165)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.