Nieudany pokaz w Chinach. Drony spadały prosto na ludzi [WIDEO]

Strona głównaNieudany pokaz w Chinach. Drony spadały prosto na ludzi [WIDEO]
06.10.2021 13:50
Nieudany pokaz w Chinach. Drony spadały prosto na ludzi [WIDEO]
Źródło zdjęć: © YouTube/Henan TV

Centrum handlowe z chińskim mieście Zhengzhou zorganizowało niezwykły pokaz z wykorzystaniem ok. 200 dronów z diodami LED. W pewnym momencie coś poszło jednak nie tak.

Pokaz świetlny odbył się w piątek 1 października z okazji 72. rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Chociaż przedstawienie zostało przygotowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, w pewnym momencie drony zaczęły niespodziewanie spadać na ziemię. Urządzenia wpadały do budynków i zaparkowanych pojazdów, ale na szczęście żaden z obserwatorów wydarzenia nie doznał poważnych obrażeń.

Na udostępnionym nagraniu widać ok. 200 dronów, które ułożyły się w chiński napis, będący nazwą centrum handlowego. Według lokalnego kanału Henan TV na pokazie było obecnych ok. 5 tys. osób, w tym dzieci. Jeden ze świadków zdarzenia powiedział, że gdy drony zaczęły spadać, pracownicy centrum wpuszczali do budynku ludzi poszukujących schronienia.

Niektóre drony rozbiły się w znacznej odległości od miejsca zdarzenia, uderzając m.in. o drzewa. Nie wiadomo, co spowodowało awarię urządzeń. Portal Vice, powołując się na China News Services, podaje, że według organizatora pokazu problem mógł być spowodowany „błędami operacyjnymi”.

Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC
Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC

Jak czytamy z kolei na łamach Interesting Engineering, pokazy dronów "są prowadzone przez certyfikowanych pilotów, ekspertów w odpowiedniej tematyce lotniczej, w tym przepisów i pogody". Mimo to błąd ludzki może doprowadzić do awarii urządzeń.

Znane są przypadki, gdy drony spadały w wyniku celowych działań, w których wykorzystano np. sprzęt zakłócający. Jednoczesna awaria kilkudziesięciu urządzeń należy do rzadkości, dlatego nie można wykluczyć, że incydent w mieście Zhengzhou mógł być też wynikiem sabotażu.

Udostępnij:
Komentarze (4)