Nowa biogazownia w Polsce. Do Niemiec nam jeszcze daleko
Odnawialne źródła energii to nie tylko fotowoltaika i turbiny wiatrowe. Energię można pozyskiwać także z biogazu. Nowy obiekt, który na to pozwala, powstanie w Polsce. Jego budowa ruszy niebawem.
Debatę na temat odnawialnych źródeł energii w naszym kraju dominuje temat instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. O wiele rzadziej rozmawia się o innych rozwiązaniach, których potencjału nie wykorzystujemy w stu procentach. Mowa tu na przykład o produkcji i wykorzystywaniu biogazu.
Jak czytamy w serwisie cire.pl, Polska niebawem będzie miała kolejną biogazownię. Podpisano umowę na wykonanie tego rodzaju obiektu w Markowicach w gminie Strzelno. Mająca powstać tam biogazownia będzie dysponować mocą 1 MW, a koszt jej budowy wyniesie ok. 15,5 mln zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić notebook Predator Helios 300 z trójwymiarowym ekranem Spatial Labs?
Za budowę wspomnianego obiektu odpowiadać będzie firma Global Hydrogen. Projekt ma zostać ukończony do końca 2024 r. W biogazowni wykorzystana zostanie technologia mieszania reaktora biogazowni Self Mixing Biogas Plant. Budowa obiektu ma ruszyć jeszcze latem 2023 r.
Kropla w morzu potrzeb
Jedna biogazownia wiosny jednak nie czyni. Jak czytamy w serwisie cire.pl, w Polsce nie działa obecnie zbyt wiele biogazowni. Z przygotowanego przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu raportu wynika, że jest ich w naszym kraju ok. 130., a ich łączna moc wynosi ok. 125 MW.
Daleko nam do naszych zachodnich sąsiadów. Na terenie Niemiec działa obecnie ok. 9 tys. biogazowni, których łączna moc wynosi ok. 6 GW. Różnica jest więc znaczna, a sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli uwzględnimy, że w naszym kraju powierzchnia wykorzystywana rolniczo jest większa o ok. 1,5 mln hektarów, a do tego mamy bardziej rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego, który produkuje dużą ilość bioodpadów.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii