Fotowoltaika i wiatraki na czele. Wyprodukowały najwięcej prądu w UE
Wielu z nas wydaje się, że transformacja energetyczna w Europie przebiega w wolnym tempie. Okazuje się, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa już teraz odgrywają istotną rolę w Unii Europejskiej. Żadne inne źródło nie wytworzyło więcej energii od nich.
02.02.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:46
Europa zdecydowanie stawia na odnawialne źródła energii. W 2022 r. najwięcej energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej wygenerowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. To pierwszy raz w historii, kiedy źródła zielonej energii wyprzedziły wszystkie pozostałe technologie wytwórcze.
Zgodnie z raportem, który został przygotowany przez pochodzącą z Wielkiej Brytanii organizację Ember, 22,28 proc. energii elektrycznej wygenerowanej na terenie Unii Europejskiej w 2022 r. pochodziło z instalacji fotowoltaicznych lub farm wiatrowych. Niewiele niżej uplasowały się elektrownie jądrowe, które odpowiadały za wyprodukowanie 21,92 proc. prądu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli chodzi o paliwa kopalne, największy udział w produkcji miały elektrownie gazowe - te odpowiadały za 19,91 proc. wygenerowanej energii. Z węgla Unia Europejska pozyskała 16 proc. energii elektrycznej.
Przygotowany przez organizację Ember raport wskazuje, że w 2022 r. wytwarzanie energii elektrycznej z węgla wzrosło o 7 proc., a w porównaniu z rokiem 2021 rosło w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. Od września generowaliśmy mniej energii z węgla niż w roku ubiegłym. Tak niewielka zmiana była możliwa nie tylko dzięki dużej produkcji z OZE, ale także zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w Europie.
Na wynik fotowoltaiki i energetyki wiatrowej wpłynęła bardzo słaba sytuacja energetyki wodnej i jądrowej. Wynikało to z okropnej suszy, z jaką mierzył się nasz kontynent w 2022 r. Elektrownie wodne nie mogły pracować z pełną wydajnością, gdy brakowało wody. Fatalna sytuacja pogodowa ukazała też słabość elektrowni jądrowych, które bez zaopatrzenia w odpowiednią ilość wody, nie mogły pracować ze względu na brak chłodzenia.
Jak widać, sukces energetyki słonecznej i wiatrowej jest okupiony dużymi potknięciami innych technologii. Mimo to warto podkreślić, że to właśnie uznawane za niestabilne źródła energii odegrały najważniejszą rolę w europejskiej energetyce w 2022 r. W dłuższej perspektywie nie można opierać systemu energetycznego wyłącznie o energetykę wiatrową i fotowoltaiczną, ale ich duży udział w ogólnej generacji udowadnia, że mogą one stanowić dobrą bazę, która stabilizowana będzie na przykład energetyką jądrową.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii