Fotowoltaika i wiatraki na czele. Wyprodukowały najwięcej prądu w UE

Fotowoltaika i wiatraki na czele. Wyprodukowały najwięcej prądu w UE

Energetyka wiatrowa. Turbiny wiatrowe na horyzoncie
Energetyka wiatrowa. Turbiny wiatrowe na horyzoncie
Źródło zdjęć: © Pixabay
02.02.2023 12:08, aktualizacja: 24.10.2023 14:46

Wielu z nas wydaje się, że transformacja energetyczna w Europie przebiega w wolnym tempie. Okazuje się, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa już teraz odgrywają istotną rolę w Unii Europejskiej. Żadne inne źródło nie wytworzyło więcej energii od nich.

Europa zdecydowanie stawia na odnawialne źródła energii. W 2022 r. najwięcej energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej wygenerowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. To pierwszy raz w historii, kiedy źródła zielonej energii wyprzedziły wszystkie pozostałe technologie wytwórcze.

Zgodnie z raportem, który został przygotowany przez pochodzącą z Wielkiej Brytanii organizację Ember, 22,28 proc. energii elektrycznej wygenerowanej na terenie Unii Europejskiej w 2022 r. pochodziło z instalacji fotowoltaicznych lub farm wiatrowych. Niewiele niżej uplasowały się elektrownie jądrowe, które odpowiadały za wyprodukowanie 21,92 proc. prądu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chodzi o paliwa kopalne, największy udział w produkcji miały elektrownie gazowe - te odpowiadały za 19,91 proc. wygenerowanej energii. Z węgla Unia Europejska pozyskała 16 proc. energii elektrycznej.

Przygotowany przez organizację Ember raport wskazuje, że w 2022 r. wytwarzanie energii elektrycznej z węgla wzrosło o 7 proc., a w porównaniu z rokiem 2021 rosło w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. Od września generowaliśmy mniej energii z węgla niż w roku ubiegłym. Tak niewielka zmiana była możliwa nie tylko dzięki dużej produkcji z OZE, ale także zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w Europie.

Na wynik fotowoltaiki i energetyki wiatrowej wpłynęła bardzo słaba sytuacja energetyki wodnej i jądrowej. Wynikało to z okropnej suszy, z jaką mierzył się nasz kontynent w 2022 r. Elektrownie wodne nie mogły pracować z pełną wydajnością, gdy brakowało wody. Fatalna sytuacja pogodowa ukazała też słabość elektrowni jądrowych, które bez zaopatrzenia w odpowiednią ilość wody, nie mogły pracować ze względu na brak chłodzenia.

Jak widać, sukces energetyki słonecznej i wiatrowej jest okupiony dużymi potknięciami innych technologii. Mimo to warto podkreślić, że to właśnie uznawane za niestabilne źródła energii odegrały najważniejszą rolę w europejskiej energetyce w 2022 r. W dłuższej perspektywie nie można opierać systemu energetycznego wyłącznie o energetykę wiatrową i fotowoltaiczną, ale ich duży udział w ogólnej generacji udowadnia, że mogą one stanowić dobrą bazę, która stabilizowana będzie na przykład energetyką jądrową.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)