Fotowoltaika i wiatraki na czele. Wyprodukowały najwięcej prądu w UE

Wielu z nas wydaje się, że transformacja energetyczna w Europie przebiega w wolnym tempie. Okazuje się, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa już teraz odgrywają istotną rolę w Unii Europejskiej. Żadne inne źródło nie wytworzyło więcej energii od nich.

Energetyka wiatrowa. Turbiny wiatrowe na horyzoncie
Energetyka wiatrowa. Turbiny wiatrowe na horyzoncie
Źródło zdjęć: © Pixabay

Europa zdecydowanie stawia na odnawialne źródła energii. W 2022 r. najwięcej energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej wygenerowały elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. To pierwszy raz w historii, kiedy źródła zielonej energii wyprzedziły wszystkie pozostałe technologie wytwórcze.

Zgodnie z raportem, który został przygotowany przez pochodzącą z Wielkiej Brytanii organizację Ember, 22,28 proc. energii elektrycznej wygenerowanej na terenie Unii Europejskiej w 2022 r. pochodziło z instalacji fotowoltaicznych lub farm wiatrowych. Niewiele niżej uplasowały się elektrownie jądrowe, które odpowiadały za wyprodukowanie 21,92 proc. prądu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić notebook Predator Helios 300 z trójwymiarowym ekranem Spatial Labs?

Jeśli chodzi o paliwa kopalne, największy udział w produkcji miały elektrownie gazowe - te odpowiadały za 19,91 proc. wygenerowanej energii. Z węgla Unia Europejska pozyskała 16 proc. energii elektrycznej.

Przygotowany przez organizację Ember raport wskazuje, że w 2022 r. wytwarzanie energii elektrycznej z węgla wzrosło o 7 proc., a w porównaniu z rokiem 2021 rosło w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. Od września generowaliśmy mniej energii z węgla niż w roku ubiegłym. Tak niewielka zmiana była możliwa nie tylko dzięki dużej produkcji z OZE, ale także zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w Europie.

Na wynik fotowoltaiki i energetyki wiatrowej wpłynęła bardzo słaba sytuacja energetyki wodnej i jądrowej. Wynikało to z okropnej suszy, z jaką mierzył się nasz kontynent w 2022 r. Elektrownie wodne nie mogły pracować z pełną wydajnością, gdy brakowało wody. Fatalna sytuacja pogodowa ukazała też słabość elektrowni jądrowych, które bez zaopatrzenia w odpowiednią ilość wody, nie mogły pracować ze względu na brak chłodzenia.

Jak widać, sukces energetyki słonecznej i wiatrowej jest okupiony dużymi potknięciami innych technologii. Mimo to warto podkreślić, że to właśnie uznawane za niestabilne źródła energii odegrały najważniejszą rolę w europejskiej energetyce w 2022 r. W dłuższej perspektywie nie można opierać systemu energetycznego wyłącznie o energetykę wiatrową i fotowoltaiczną, ale ich duży udział w ogólnej generacji udowadnia, że mogą one stanowić dobrą bazę, która stabilizowana będzie na przykład energetyką jądrową.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.