Nowe urządzenie wytwarza prąd, wykorzystując cień

Naukowcy z National University of Singapore stworzyli urządzenie, które wykorzystuje kontrast pomiędzy jasnymi punktami i padającym cieniem do wytwarzania prądu. Nowe rozwiązanie jest w stanie zasilić niewielkich rozmiarów elektronikę.

Naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala na wytwarzanie prądu z cienia.
Naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala na wytwarzanie prądu z cienia.
Źródło zdjęć: © Getty Images/Yegor Aleyev / Contributor
Karolina Modzelewska

Swee Ching Tan, naukowiec z National University of Singapore i jego zespół opracowali generator energii. Urządzenie posiada super cienką powłokę złota umieszczoną na krzemie, typowym materiale dla ogniw słonecznych. Światło, które pada na krzem, zmusza znajdujące się w nim elektrony do wytwarzania energii. Z kolei warstwa złota pozwala na wytwarzanie prądu elektrycznego, gdy część urządzenia znajduje się w cieniu.

  • Możemy wytwarzać energię w dowolnym miejscu na Ziemi, nie tylko w otwartej przestrzeni – przyznał naukowiec.

Prąd z cienia

W trakcie całego procesu elektrony przeskakują z krzemu na złoto. Gdy część urządzenia znajduje się w cieniu, napięcie oświetlonego metalu wzrasta, a elektrony w generatorze przepływają z wysokiego do niskiego napięcia. Następnie są wysyłane przez zewnętrzny obwód do zasilanego gadżetu. To właśnie w tym obwodzie powstaje prąd.

Naukowcy byli w stanie naładować elektroniczny zegarek przy słabym świetle, wykorzystując w tym celu osiem generatorów prądu. Ich zdaniem urządzenie może służyć również jako czujnik. W trakcie jednego z eksperymentów, przejeżdżający zdalnie sterowany samochód rzucał cień na generator, który wytwarzał prąd niezbędny do zapalenia diody LED.

Przyszłość nowych generatorów prądu

Im większy kontrast między światłem a cieniem, tym więcej energii zapewni generator. Obecnie zespół pracuje nad poprawą wydajności urządzenia. Naukowcy wzorują się na ogniwach słonecznych, które mogą gromadzić światło.

Naukowcy planują, że pewnego dnia generatory będą w stanie wytwarzać energię w zacienionych miejscach w Układzie Słonecznym, między drapaczami chmur, a nawet w pomieszczeniach.

  • Wiele osób uważa, że cienie są bezużyteczne. Ale wszystko może być przydatne, nawet cienie – zaznaczył Tan.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.