Nowoczesny blok według szkoły niderlandzkiej
Tytuł jest trochę żartobliwy, nie istnieje współcześnie kategorycznie ujęta szkoła niderlandzka w architekturze. Niemniej tematem dzisiejszego wpisu będą nowoczesne koncepcje bloków mieszkalnych zaprojektowanych przez holenderską pracownię architektoniczną 24H>architecture na zamówienie tamtejszego rynku.
18.11.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:41
Tytuł jest trochę żartobliwy, nie istnieje współcześnie kategorycznie ujęta szkoła niderlandzka w architekturze. Niemniej tematem dzisiejszego wpisu będą nowoczesne koncepcje bloków mieszkalnych zaprojektowanych przez holenderską pracownię architektoniczną 24H>architecture na zamówienie tamtejszego rynku.
Bloki mieszkalne w potocznym odbiorze w Polsce nie kojarzą się z interesującą architekturą. Nie jest to tylko wina bloków. Są one istotnym elementem urbanistycznego pejzażu miast i wynikiem trendów w architekturze XX wieku. Te „maszyny do mieszkania”, jak nazywał je wspominany poprzednio Le Corbusier, są składową życia społecznego miast. I tak też swoje projekty postrzegają architekci z 24H>architecture.
Housing Sciencepark powstaje w Amsterdamie, ukończony ma być do końca roku. Budynek o powierzchni 14 000 m2 składa się z 87 mieszkań i wewnętrznego parkingu.
W oczy rzucają się 2 wieże (nawiązuje do nich robocza nazwa the Twins) oraz niski łącznik (kryjący m.in. parking) pomiędzy nimi. Jego płaskie dachy będą tarasowymi enklawami zieleni dostępnymi dla mieszkańców.
Bryła jest prosta i czysta, funkcjonalna, lakoniczna, pozbawiona ozdobników, wizualnie powtarzalna i bardzo holenderska w duchu.
Fasada kolorystycznie harmonizuje z budynkami w swym otoczeniu - przykład kultury urbanistycznej. Jednak projektanci nie zrezygnowali z nadania bardziej osobistego rysu swojemu dziełu. Kolor elewacji jest bardziej ziemisty u dołu - „zakorzeniony w gruncie” - i zmienia odcień, szarzejąc wraz z wysokością. W ten prosty sposób nawiązuje do koloru nieba.
Fasada z płytek łupkowych wraz ze szklanymi powierzchniami szyb nadaje budynkowi zamierzonego wyglądu. Jest on dość typowy dla 24H>architecture, których elewacje mniej lub bardziej wyraźnie nawiązują do faktury naturalnych materiałów czy nawet roślin. Jest też funkcjonalny, izoluje akustycznie od zewnętrznych hałasów. W tym przypadku pobliskiej linii kolejki.
Pokazowy lokal jest przestronny. Zwraca uwagę możliwie najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni użytkowej i stonowany wystrój wnętrz. Ich wygląd urozmaica nieregularna linia okien, które dobrze naświetlają pokoje.
Drugi projekt od 24H>architecture, niemal gotowy, powstał w Nijmegen. Blok Hatert Housing jest trochę bardziej okazały niż poprzednik i łączy funkcje apartamentowca i lokalnego ośrodka zdrowia.
Powierzchnia to 8 000 m2, z czego 500 przypada na klinikę. Jak łatwo zgadnąć, jest ona ulokowana na parterze. Ponad nią mieszczą się 72 eleganckie mieszkania. Jest oczywiście podziemny parking przykryty enklawą zieleni, ogrodem dla społeczności.
Bryła jest bardziej ekstrawagancka. Sprzyjała temu urbanistycznie dziewicza lokalizacja. To Hatert Housing jest wyznacznikiem, dominującym elementem i punktem odniesienia dla stylu powstającej dzielnicy.
Bryłę bloku urozmaicają taśmowe balustrady balkonów, których wzajemna nieregularność dodaje lekkości i złudzenia ruchu całej fasady.
Ornamentyka jest także oszczędna i widoczna dopiero w mikroskali. Ważną składową stylu 24H>architecture jest tzw. art d’eco - nawiązywanie do przyrody - stąd perforowane na wzór morfologii liścia balustrady.
Dostępne zdjęcia ukazują równie nowoczesne wykończenie wnętrz.
Zdjęcia 24H>architecture