Nowoczesny kombajn. Tak wyglądają współczesne żniwa
Choć żniwa to nadal masa ciężkiej pracy, nowoczesny kombajn może w znacznym stopniu ją usprawnić. Współczesne rolnictwo wiele zawdzięcza nowym technologiom - prace można wykonywać szybciej, dokładniej i mniejszym nakładem sił.
Nowoczesny kombajn to taki, który pozwala na zapewnienie komfortu operatorowi, a jednocześnie jest przy tym maksymalnie wydajny. Ciągły rozwój społeczeństwa wymusza produkcję dużych ilości żywności. To zaś przy użyciu klasycznych metod uprawy ziemi byłoby nieosiągalne. Dr inż. Jacek Skudlarski opisał na łamach serwisu wrp.pl możliwości współczesnych kombajnów, dzięki czemu żniwa mogą przebiegać szybciej, dając przy tym lepsze efekty, niż miało to miejsce w przeszłości.
Kombajny jako ogromne maszyny nie są łatwe w obsłudze. Z tego względu producenci sprzętu rolniczego chętnie wprowadzają do pojazdów elementy automatyki. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest wirtualny asystent, który wspiera kombajnistę podczas pracy.
Nowe, duże kombajny, dysponują nowoczesnymi systemami omłotu. W sprzętach najwyższej klasy są to układy hybrydowe, będące połączeniem klasycznych bębnów młócących i pojedynczych lub podwójnych rotorów do oddzielania ziarna od słomy. Rozwiązanie to w nieco różniących się od siebie wariantach wykorzystuje w swoich flagowych pojazdach wiele firm, m.in. New Holland, John Deere czy Fendt.
Komputer wspomaga pracę kombajnu
Niektóre kombajny są wyposażone w systemy, które automatycznie dokonują zmian w ustawieniach zespołów roboczych. Operator pojazdu musi tylko wybrać właściwą strategię zbioru. Dla każdej strategii przydatne są kamery, które mocuje się nad przenośnikiem ziarna. System obsługujący kamerę może dzięki nim analizować strumień ziarna pod kątem zanieczyszczeń i uszkodzonych ziaren, a następnie prezentować te dane na ekranie terminalu.
Jako przykład interaktywnego systemu sterowania kombajnem w artkule z serwisu wrp.pl wymieniono na przykład CEMOS Auto Threshing, który występuje w niektórych modelach firmy Class. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwa jest automatyczna regulacja obrotów bębna młócącego, szczeliny roboczej między bębnem a klepiskiem, zmiana ustawień zespołu czyszczącego i prędkości jazdy.
W kombajnach AGCO (Massey Ferguson, Fendt i Challenger) stosowany jest system IdealHarvest, składający się z 52 czujników detekcji akustycznej system MADS (Mass Acoustic Detection Sensors) I specjalnej kamery, która pozwala ocenić jakość I czystość ziarna. Zadaniem kombajnisty jest w tym przypadku wybór sposobu zbioru, który uwzględnia ilość strat, czystość ziarna lub wydajność masową maszyny.
Dr inż. Jacek Skudlarski wspomina też o maszynach marki New Holland, w których stosowany jest system ACS (Automatic Crop Setting). Oferuje on 50 ustawień dla zbioru poszczególnych zbóż. Operator pojazdu może wybrać jedno z nich lub zaprogramować dwa parametry dla zbioru danego zboża i aktywować je na terminalu pokładowym.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii