Nowy postrach talibów? Amerykanie zakończyli testy HDRM

Stany Zjednoczone wydają na zbrojenia więcej niż 16 kolejnych w rankingu państw łącznie. Efektem dużych nakładów jest m.in. znaczna liczba wynalazków, zwiększających skuteczność broni. Przykładem takich innowacji jest opracowana przez Office of Naval Research, nowa substancja, pozwalająca zwielokrotnić siłę rażenia pocisków. W jaki sposób?

Eksplozje (Fot. Blogspot.com)
Eksplozje (Fot. Blogspot.com)
Łukasz Michalik

22.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:05

Stany Zjednoczone wydają na zbrojenia więcej niż 16 kolejnych w rankingu państw łącznie. Efektem dużych nakładów jest m.in. znaczna liczba wynalazków, zwiększających skuteczność broni. Przykładem takich innowacji jest opracowana przez Office of Naval Research, nowa substancja, pozwalająca zwielokrotnić siłę rażenia pocisków. W jaki sposób?

High Density Reactive Material (HDRM) to substancja o wytrzymałości aluminium i gęstości zbliżonej do powszechnie stosowanej stali. Jest to istotne ze względu na parametry lotu pocisku i jego zachowanie się po opuszczeniu lufy. HDRM, choć znacznie wytrzymalszy od dotychczasowych rozwiązań, nie zmieni balistyki pocisków.

Najważniejszą cechą HDRM jest jednak coś innego. Materiał, który można bezpiecznie stosować jako element konstrukcyjny pocisków, jest po spełnieniu specyficznych warunków podatny na detonację.

Po trafieniu pocisku w cel energia uderzenia sprawi, że substancje wchodzące w skład HDRM połączą się, tworząc materiał potęgujący efekt eksplozji.

Jak twierdzi Office of Naval Research, korpus pocisku wykonanego z HDRM zapewnia lepszą integrację z wypełniającym go tradycyjnym materiałem wybuchowym. Choć na razie brak szczegółów technicznych opisujących, na czym ta integracja ma polegać, znane są efekty takiego rozwiązania.

Siła wybuchu pocisków wykorzystujących HDRM jest pięciokrotnie większa od dotychczasowych, konwencjonalnych rozwiązań. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na wady nowej technologii – pociski z HDRM są czterokrotnie droższe.

Mimo tych niedogodności z punktu widzenia wojskowej arytmetyki bilans wydaje się dodatni – czterokrotnie większe koszty w zamian za pięciokrotnie większą siłę eksplozji. Nie zmienia tego nawet ostrzeżenie jednego z naukowców, podkreślającego, że wraz ze wzrostem efektywności broni wzrośnie również ryzyko przypadkowych strat, np. wśród ludności cywilnej.

Jak to zwykle bywa, nowa broń stałą się doskonałą pożywką dla zwolenników teorii spiskowych:

Pytany u zastosowania HDRM dr Clifford Bedford z Office of Naval Research, stwierdził, że jest to uniwersalna substancja. Można ją stosować zarówno w granatach, jak i pociskach różnych kalibrów. Odnosząc się do konkretnych modeli broni, w których nowy materiał znajdzie zastosowanie, dr Bedford powiedział, że z pewnością należą do nich karabiny maszynowe większych kalibrów.

Po pozytywnym zakończeniu testów HDRM armia wyraziła chęć bardzo szerokiego użycia nowego materiału – nowe pociski mają zostać przygotowane dla wszystkich kalibrów powyżej 7,62 mm.

Źródło: BBC

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.