Obowiązkowe pompy ciepła. Kolejny kraj podjął decyzję
Holandia podjęła decyzję o odejściu od konwencjonalnych metod ogrzewania budynków. Tamtejszy rząd ogłosił, że od 2026 roku zacznie obowiązywać zakaz montowania urządzeń grzewczych, które korzystają z paliw kopalnych.
Holandia to kolejny kraj, który stawia na pompy ciepła. Niedawno informowaliśmy, że Niemcy chcą wprowadzić obowiązek instalowania pomp ciepła. Nasi zachodni sąsiedzi przyspieszają swoje plany, w związku z czym zakaz instalowania kotłów na paliwa kopalne zostanie tam wprowadzony w 2024 roku. Holandia daje sobie więcej czasu.
W Niderlandach zakaz montowania urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne ma zacząć obowiązywać od 2026 roku. Wtedy też hybrydowe pompy ciepła mają stać się podstawowym sposobem ogrzewania budynków, jeśli te nie będą mogły zostać podłączone do sieci ciepłowniczej.
Hybrydowe pompy ciepła są swego rodzaju połączeniem pompy ciepła i kotła gazowego, lecz przez większość roku korzystają wyłącznie z energii elektrycznej.
"Mogą one przyczynić się do uczynienia środowiska bardziej zrównoważonym zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej (…). W dobrze izolowanych domach możliwe jest również przejście bezpośrednio na w pełni elektryczną pompę ciepła, która w ogóle nie wykorzystuje gazu ziemnego. W części Holandii dostępna jest lub będzie sieć ciepłownicza, która jest również zrównoważonym sposobem ogrzewania domu" - czytamy w oświadczeniu holenderskiego rządu, przetłumaczonym przez dziennikarzy serwisu gramwzielone.pl.
Rząd Holandii szacuje, że położenie nacisku na hybrydowe pompy ciepła pozwoli zaoszczędzić około 60 proc. gazu ziemnego, który jest zużywany w kraju. W celu usprawnienia procesu modernizacji systemów grzewczych rząd planuje wspierać producentów i instalatorów. Planowany jest wzrost liczby szkoleń dla monterów oraz zwiększenie produkcji pomp ciepła na terenie Holandii.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii