Oceany ocieplają się już od ponad 130 lat - czy człowiek miał na to wpływ?

Znane są już pomiary temperatury oceanu na różnych głębokościach zebrane podczas 6-letniego programu ARGO. Porównano je z wartościami pomierzonymi podczas rejsu słynnego HMS Challenger w latach 1872-1876. Okazuje się, że ocean ociepla się systematycznie od prawie 140 lat.

Czujnik ARGO w Arktyce (fot. Scripps Lab ARGO)
Czujnik ARGO w Arktyce (fot. Scripps Lab ARGO)
Mariusz Kędzierski

02.04.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:05

Znane są już pomiary temperatury oceanu na różnych głębokościach zebrane podczas 6-letniego programu ARGO. Porównano je z wartościami pomierzonymi podczas rejsu słynnego HMS Challenger w latach 1872-1876. Okazuje się, że ocean ociepla się systematycznie od prawie 140 lat.

Oceany są głównym rezerwuarem ciepła na Ziemi. Ocenia się, że od 1960 roku około 90% ciepła oddawanego do układu klimatycznego Ziemi było przechowywane w oceanach. Jednocześnie wody w oceanach przybywa, średnio o ok. 3 mm rocznie, i tempo to stale rośnie. Od 1860 roku 8 z 10 najgorętszych lat wystąpiło w ostatnich dziesięcioleciach.

Aby sprawdzić, co dzieje się z ciepłem magazynowanym w oceanach, uruchomiono w 2000 roku program ARGO. Program ten, nadzorowany przez Scripps Institution of Oceanography w San Diego, to sieć ok. 3500 robotów morskich, które rejestrują temperaturę, ciśnienie i zasolenie w oceanach na całym świecie.

Rozmieszczenie robotów ARGO (rys. Scripps Lab ARGO)
Rozmieszczenie robotów ARGO (rys. Scripps Lab ARGO)

Z kolei rejs HMS Challenger w latach 1872-1876 był pierwszym naukowym rejsem po wszystkich oceanach, gdzie również zbierano informacje o temperaturze wody na różnych głębokościach. Naukowcy dysponowali więc danymi temperaturowymi zebranymi na przestrzeni ostatnich 140 lat.

Po porównaniu okazało się, że średnio temperatura powierzchni oceanu wzrosła o 0,59[sup]o[/sup]C ± 0,12[sup]o[/sup]C. Poniżej powierzchni wzrost był niższy, na głębokości 366 m wynosił 0,39[sup]o[/sup]C ± 0,18[sup]o[/sup]C, a na głębokości 914 m tylko 0,12[sup]o[/sup]C ± 0,07[sup]o[/sup]C. Różnica zmiany temperatury pomiędzy powierzchnią a głębokością 700 m wynosi 0,33[sup]o[/sup]C ± 0,14[sup]o[/sup]C i jest dwa razy wyższa niż mierzona od 1960 r. Jednocześnie stwierdzono też, że Atlantyk nagrzewa się szybciej niż Pacyfik.

Całe to zestawienie pokazuje, że mamy do czynienia z ciągłym wzrostem temperatury oceanu od ponad 100 lat. Ponieważ nie ma podobnych danych sprzed XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, zakłada się powiązanie tych dwóch faktów. Jednak ten ponadstuletni trend pokazuje, że być może ocieplanie oceanów zostało zapoczątkowane wcześniej, jeszcze przed rewolucją przemysłową.

Animacja wyjaśniająca, jak działa program ARGO:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.