Odłączasz telewizor od zasilania w trakcie burzy? To może nie wystarczyć

Odłączasz telewizor od zasilania w trakcie burzy? To może nie wystarczyć

Telewizor w czasie burzy. Odłączać od sieci?
Telewizor w czasie burzy. Odłączać od sieci?
Źródło zdjęć: © Unsplash
09.04.2024 14:09

Właściwe postępowanie z elektroniką podczas burzy ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia uszkodzeń. Większość z nas pamięta o odłączeniu sprzętów od zasilania sieciowego, ale często zapomina o innych potencjalnych źródłach ryzyka.

Rozważając, które urządzenia elektroniczne należy wyłączyć podczas burzy, przeważnie koncentrujemy się na sprzęcie RTV i komputerach. Są to bowiem urządzenia o wysokiej wartości, które ogólnie uchodzą za wrażliwe na przepięcia. Debata na ten temat jest powszechna, przy czym wiele osób twierdzi, że odłączanie elektroniki to przesada, chociaż dowody sugerują, że jest to skuteczna ochrona.

Odłączając urządzenia od źródeł prądu w czasie burzy, zwykle ograniczamy się do wyłączenia listwy zasilającej lub bezpośredniego wyciągnięcia wtyczki z gniazdka. Często to wystarczy, jednak nie należy zapominać o dodatkowych kablach podłączonych do urządzeń.

Artykuł kontynuowany jest poniżej materiału wideo.

Odpinanie elektroniki w czasie burzy

W przypadku telewizorów, samo wyłączenie zasilania może być niewystarczające. Te urządzenia zazwyczaj są połączone z przynajmniej jednym dodatkowym kablem. Największym zagrożeniem jest tu przewód antenowy.

Anteny - zarówno satelitarne, jak i te przeznaczone do odbioru telewizji naziemnej DVB-T - mogą być źródłem kosztownych uszkodzeń. Uderzenie pioruna w antenę może spowodować, że przewód antenowy zniszczy odbiornik TV. Dlatego w trakcie burzy ważne jest, by pamiętać o odłączeniu kabla antenowego od telewizora.

Jak zabezpieczyć telewizor przed burzą?

Sony opublikowało poradnik, zawierający informacje o tym, jak zabezpieczyć elektronikę przed burzą. Zaleca się tam kompleksową ochronę urządzeń. Radzi się nie tylko odłączyć telewizor od sieci i anteny, ale także odłączyć kabel internetowy i HDMI. Przy wyładowaniach atmosferycznych, każde z urządzeń, takich jak dekoder czy router, może potencjalnie przekazać wysokie napięcie na któryś z portów telewizora, prowadząc do jego uszkodzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)