Oficjalny koniec budowy siedziby CCTV w Pekinie [wideo]

16 maja zakończono budowę nowej siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej, czyli CCTV. Gdy 10 lat temu architekci z biura OMA zaprezentowali swój projekt, wzbudzili kontrowersje żywe i dziś. Oto postmodernistyczna architektura siedziby CCTV według OMA.

Fot. Iwan Baan via e-architect
Fot. Iwan Baan via e-architect
Adam Maciejewski

16 maja zakończono budowę nowej siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej, czyli CCTV. Gdy 10 lat temu architekci z biura OMA zaprezentowali swój projekt, wzbudzili kontrowersje żywe i dziś. Oto postmodernistyczna architektura siedziby CCTV według OMA.

Fot. Jakob Montrasio/Wikipedia
Fot. Jakob Montrasio/Wikipedia

CCTV to państwowa chińska telewizja publiczna, odpowiednik polskiej TVP. Nie jest tajemnicą, że projekt musiał zostać zaakceptowany na najwyższych szczeblach chińskich władz. W zasadzie nie ma się czemu dziwić. Bądź co bądź to władze ChRL finansowały (raczej nie z abonamentu) budowę siedziby CCTV. A koszt wyniósł 5 mld juanów (1 juan to ok. 54 groszy).* Czy dużo? Zależy pewnie od punktu odniesienia.

Fot. poeloq/Wikipedia
Fot. poeloq/Wikipedia

W międzynarodowym konkursie wygrał śmiały projekt wieżowca w formie pętli. Oczywiście siedziba CCTV jest pętlą w warstwie wizualnej i funkcjonalnej (o czym dalej), jednak nie z punktu widzenia architektoniczno-inżynierskiego. Centrala CCTV to tak naprawdę dwie wieże złączone na dole i górze.

Fot. e-architect
Fot. e-architect

Architekci z OMA wiedzieli, że ta część Pekinu (tzw. Central Business District) ulegnie dużym urbanistycznym zmianom w nadchodzących latach. Uznali, że biurowiec w formie klasycznego wysokościowca wyczerpał swój formalny potencjał. Za kilka lat siedziba CCTV utonie wśród wielu innych drapaczy chmur. Architekci z OMA mieli rację, wystarczy spojrzeć na jednorodną panoramę Dubaju.

Fot. e-architect
Fot. e-architect

Wieżowce tworzące siedzibę CCTV nachylone są ku sobie pod kątem 6°. Powyżej 36. piętra zaczyna się łącznik, który ma od 9 do 13 pięter wysokości i 75 m szerokości. Można przyjąć, że siedziba CCTV to tak naprawdę 4 prostopadłościenne przestrzenie: 2 zrealizowane w pionie, a 2 w poziomie. Siedziba CCTV ma 234 m wysokości (wieżowiec Jin Mao Tower 420,5 m), 54 piętra (niższa wieża 44 piętra), łączna powierzchnia użytkowa to 473 tys. m3, do tego jest jeszcze 4-piętrowa część podziemna.

Rem Koolhaas and CCTV new site 1/2

Od strony inżynierskiej, w tym samego procesu budowy, siedziba CCTV to fascynujący temat, do którego może kiedyś wrócę. Dość napisać, że wewnątrz budynku CCTV zainstalowano 90 wind oraz 21 schodów ruchomych. Konstrukcja nośna składa się ze szkieletu stalowych kolumn oraz układu belek krawędziowych i zewnętrznej siatki kratownicowych płaskowników (widocznych na elewacji). Dwa ostatnie elementy tworzą jakby zewnętrzną tubę usztywniającą wieżowiec CCTV. I z tego punktu widzenia jest to jeden budynek, a nie 2 wieże.

Rem Koolhaas and CCTV new site 2/2

Fot. Iwan Baan via e-architect
Fot. Iwan Baan via e-architect

Wieżowiec CCTV pełen jest efektownych architektonicznych rozwiązań, jak poziome okna na najniższym piętrze łącznika. Kilkakrotnie napisałem biurowiec CCTV, ale jest to budynek wielofunkcyjny. Oczywiście przestrzenie związane z produkcją programów TV potraktowano priorytetowo. Pomieszczenia administracji, realizacji programów, newsroomy, redakcje rozplanowano w ten sposób, aby obieg informacji i materiałów wymuszał przemieszczanie się dziennikarzy i pracowników różnych działów.

Fot. OMA via ArchDaily
Fot. OMA via ArchDaily

Bryła siedziby CCTV to przykład postmodernizmu w architekturze, konkretnie dekonstruktywizmu. Nie do każdego ten styl w architekturze przemawia. Mieszkańcy Pekinu porównują budynek do bokserek.

CCTV's headquarters in Beijing

Siedzibę CCTV zaprojektowała międzynarodowa firma architektoniczna OMA - Office for Metropolitan Architecture - we współpracy z East China Architectural Design & Research Institute oraz Arup Group Ltd. Głównymi architektami ze strony OMA byli Rem Koolhaas, Ole Scheeren i David Gianotten.

  • Kurs juana (CNY) jest sztywny, odgórnie regulowany przez Ludowy Bank Chin w stosunku do dolara.

Źródło: The Washington Post, OMA, e-architect, The Arup Journal

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.