Okienna pompa ciepła. Genialny wynalazek amerykańskiej firmy
„Wprowadzanie pomp ciepła w budynkach mieszkalnych to bez wątpienia jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi rynek urządzeń grzewczych” – podkreśla serwis Globenergia. Interesującym rozwiązaniem, które może spełniać oczekiwania mieszkańców małych lokali, jest opisywana przez nas wcześniej urządzenie.
13.06.2024 | aktual.: 13.06.2024 12:21
Serwis Globenergia zwraca uwagę, że perspektywy rozwoju w tej dziedzinie będą ograniczone, jeśli nie zostaną podjęte kompleksowe działania badawcze. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w adaptacji pomp ciepła do budownictwa mieszkaniowego, są okienne pompy ciepła.
Okienna pompa ciepła – rozwiązanie dla małych mieszkań
Aktualnie okienna pompa ciepła jest na etapie projektowania i nie jest jeszcze dostępna dla szerokiego grona użytkowników. Twórcy tej innowacyjnej koncepcji – firmy Gradient i Midea America – odnieśli jak dotąd sukces, zdobywając w zeszłym roku zwycięstwo w konkursie Clean Heat for All Challenge w Nowym Jorku. Nagroda za ten projekt wyniosła 70 mln dolarów przekazane przez miasto Nowy Jork na dalszy rozwój.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
„Jest możliwe, że w ciągu kilku lat okienne pompy ciepła staną się powszechnym widokiem na nowojorskich parapetach, przede wszystkim ze względu na łatwość montażu” – pisał na naszych łamach Karol Kołtowski. Jednak obecność urządzenia w niektórych krajach może się nie sprawdzić, gdyż zostało zaprojektowane z myślą o oknach przesuwanych do góry, popularnych w Stanach Zjednoczonych.
Okienna pompa ciepła to kompaktowe urządzenie, głównie przeznaczone dla osób wynajmujących niewielkie mieszkania. Aby zamontować urządzenie stworzone przez firmę Gradient, potrzebne są okna o odpowiednich rozmiarach – muszą mieć szerokość minimum 61 cm i głębokość między 15 a 40 cm. Ponadto, wymagana jest odpowiednia przestrzeń wokół jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Urządzenie jest w stanie ogrzać lub schłodzić pomieszczenie o powierzchni do 40 m². W większych pomieszczeniach konieczne będzie użycie większej liczby takich urządzeń.
Montaż tej pompy jest na tyle prosty, że każdy może wykonać go samodzielnie. Wewnętrzna jednostka urządzenia waży około 22 kg, a zewnętrzna około 40 kg. Niestety, pompa nie jest cicha, dlatego lepiej nie umieszczać jej na przykład w sypialni – podczas pracy generuje hałas o natężeniu od 48 do 58 decybeli.