Okienna pompa ciepła. Rozwiązanie dla niewielkich mieszkań
Technologia pomp ciepła rozwija się w szybkim tempie. Jest to szczególnie widoczne, gdy przyjrzymy się wynikom konkursów poświęconych innowacyjnym rozwiązaniom związanym z tymi urządzeniami. Jednym z tego typu projektów jest okienna pompa ciepła.
Okienna pompa ciepła zainstalowana na parapecie jako źródło ogrzewania. To koncepcja, która pozwoliła firmom Gradient i Midea America zwyciężyć w konkursie Clean Heat for All Challenge w Nowym Jorku. Ta kompaktowa pompa ciepła ma posłużyć przede wszystkim osobom wynajmującym mieszkania o niewielkiej powierzchni.
W nagrodę, za ten oryginalny projekt, startup Gradient i firma, pracująca w branży HVAC, Midea America, otrzymały od miasta Nowy Jork 70 milionów dolarów na rozwój tej koncepcji. Możliwe, że w ciągu kilku lat okienne pompy ciepła staną się częstym widokiem na nowojorskich parapetach. Szczególnie dlatego, że jest to sprzęt, który można łatwo zamontować.
Aby móc zainstalować zaprojektowaną przez Gradient okienną pompę ciepła potrzebne jest okno o szerokości co najmniej 61 cm, głębokości między 15 a 40 cm i odpowiedniej przestrzeni wokół jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Urządzenie zaprojektowane jest z myślą o oknach przesuwanych do góry, które są popularnym rozwiązaniem w Stanach Zjednoczonych.
Producent deklaruje, że okienna pompa ciepła jest w stanie ogrzać lub schłodzić pomieszczenie o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. W teorii ma ona zapewniać komfort cieplny w ramach jednego pomieszczenia, więc możliwe jest zainstalowanie większej liczby urządzeń przy większym lokalu.
Urządzenie można zamontować samemu. Jednostka wewnętrzna waży ok. 22 kilogramy, zewnętrzna ok. 40 kilogramów. Podczas pracy urządzenie wydaje z siebie dźwięki o natężeniu od 48 do 58 decybeli, nie jest więc najlepszym pomysłem jego montaż w sypialni, jednak w pokoju dziennym nie powinno zbyt mocno dokuczać.
Okienna pompa ciepła może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia. Producent deklaruje, że na potrzeby ogrzewania pomieszczeń jego urządzeniem konieczne jest dostarczenie ok. 2,2 kW mocy, a na potrzeby chłodzenia nieco więcej, bo 2,5 kW, to wszystko przy napięciu 120 V.
Obecnie możliwe jest zakupienie urządzenia w przedsprzedaży za 1999 dolarów. Wydaje się, że jeśli jest ono faktycznie tak wydajne, jak deklaruje to producent, może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają mieszkania i chcą mieć pewność, że będą w stanie zapewnić sobie komfort cieplny niezależnie od pogody na zewnątrz.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii